De eerder genoemde vestiging bij het Gravenhof (de Balie) bij de huidige St. Lievenskerk en toren, heeft naar onze mening plaats gevonden op de noordelijke oeverwal van de kreek die vanuit de Gouwe het traject volgde van de Oude Haven-Poststraat-Weststraat en vervolgens via de kronkelige Miereweg buiten de stad tenslotte doodliep in het veen. De Miereweg heeft nog het karakter van een kronkelende kreek, die iets hoger ligt dan de omgeving. Miereweg bij Zierikzee (sept. 1988). Deze loopt over een vroegereMiddellandkreekrngdie vanuit de Gouwe via de huidige OudeHaven-Poststraat- Weststraat het Schouwse veengebied binnen is gedrongen. Het oudste deel van Zierikzee rond de Balie ligt aan deze kreek. Aan het kronkelende verloop is nog te zien dat we met een kreek te maken hebben. Foto: F. Beekman. In 1014, op het eind van de Duinkerke Illa-transgressieperiode heeft de zee nog eens buitengewoon sterk toegegrepen. Deze stormvloed heeft overal langs de Nederlandse en Vlaamse kust zijn sporen achtergelaten in de vorm van ver het land ingedrongen brede kreken. De mens is toen begonnen deze kreken af te dammen. Aan de landzijde van de dammen konden deze kreken dus niet meer dichtslibben. Eeuwenlang zijn ze, eerst als water en later als lage streken in het land zichtbaar gebleven.7) Naar onze mening is de kreek Oude Haven-Schuithaven-Zwemhaven één van deze inbraakkreken uit 1014.9) Deze kreek werd niet bij de Gouwe, maar meer landinwaarts, iets voorbij Zierikzee, afgedamd door de St. Anthoniesdam, nog altijd een straatnaam in de stad. Buiten de dammen slibden deze kreken wel dicht. De stad Zierikzee heeft zijn kreek echter open trachten te houden ten behoeve van de scheepvaart. De periode 1134-1156 is tenslotte ook belangrijk geweest voor stad en lande van Schouwen, omdat in dit tijdvak de ringdijk om het eiland is gelegd.7) De hevige stormramp van 1134 zal hiertoe de directe aanleiding geweest zijn. 19

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1988 | | pagina 21