Hillen-, werven- en dijkenkaart van Zierikzee. 1. Damhil 2. Minkershil 3. Hoge Molenwerf 4. Lange Nobelstraat 5. Baggersbil 6. Damhil-Baggershil 7. 's Gravenhof 8. 's Heer Dierikswerf 9. Slabberswerf 10. Oude omwalling 11. Dammen in de Ee 12. Wallen en dijken langs Oude Haven 13Dijk langs Nieuwe Haven 14. Ophoging van de St. Lievenskerk en -toren. hoogteverschillen en oude (straat)namen, hebben we trachten vast te stellen op welke woonhoogten de stad op een bepaald moment van zijn geschiedenis is gebouwd. 1. Damhil. Deze naam is door ons gegeven en heeft betrekking op een hil of terp, met als hoogste punt 4.70 m NAP, op het kruispunt Dam-Appelmarkt. Tot nu toe werd deze hoogte algemeen beschouwd als een dam in een kreek die vanuit de Oude Haven westwaarts liep. Dit kan echter niet waar zijn en wel om de volgende redenen: a. De vorm van deze hil, zoals hij op de hoogtekaait naar voren komt, is duidelijk een terp en geen dam. Daarvoor is het oppervlak ook veel te groot. b. Een dam van 4 meter hoogte was in de Middeleeuwen helemaal niet nodig om het water te keren. Om te wonen had men meer ruimte nodig. c. Er was trouwens op deze plek waarschijnlijk helemaal geen dam nodig. De Middelland kreek die via Poststraat en Miereweg Schouwen binnendrong, was al spoedig verland en veranderd in een kreekrug. De straatnaam „Dam" is naar onze mening afgeleid van een dam die gelegd is in de inbraakkreek Oude Haven-Schuithaven-Zwemhaven tussen Mol en Melkmarkt ca. 1325 om zo het oostelijke deel van de stad gemakkelijk te kunnen bereiken.9-21) De naam Dam is naar onze mening overgegaan op de hele straat, richting Appelmarkt. Voordien zal hier een naam met „hil" gegolden hebben. Deze is blijkbaar verloren gegaan. De straat met de naam Dam wordt in 1418 voor het eerst vermeld. In Schiedam heeft zich iets dergelijks voorgedaan. In een bocht van de rivier de Schie was 23

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1988 | | pagina 25