Begin Hoge Molenstraat (sept. 1988). Foto: F. Beekman. hij weer totdat bij Jannewekken een waarde van 1.0m NAP is bereikt. Op de hoogtekaart stulpt de 1 m hoogtelijn bij de Lange Nobelstraat naar het noorden toe uit. Er ligt dus duidelijk een hoogte tussen de langs de vroegere kreek lopende straat de Hem en het lage gebied 't Vrije, waar nu de parkeerplaats Gasthuisboomgaard is te vinden. Mogelijk vormt deze hoogte één geheel met die in de Hoge Molenstraat. 5. Baggershil. In de tijd van De Vos heette het westelijke deel van de Lammermarkt, tussen de Varremarkt en de Zuidwellestraat, nog de Baggershil. Deze naam komt sedert de 16e eeuw in de archieven voor. In 1418 en 1446 was echter de schrijfwijze Waghershil en in 1479 spreekt men van „het erf op Wagershil". Een wager is het Middelnederlandse woord voor weger. De aanwezigheid van verschillende markten in deze omgeving maakt het niet onwaarschijnlijk, dat op deze hil een weeginstallatie stond. Op het eind van de Lammermarkt is echter geen hil te bespeuren. Deze straat loopt vanaf de Zuidwellestraat echter wel op in de richting van de Varremarkt. Ook de Minderbroederstraat loopt in deze richting op, evenals de binnenterrei nen. Het hoogste punt van deze Baggershil menen we te kunnen situeren tussen ongeveer het midden van de Varremarkt en de St. Lievensstraat. Deze laatste loopt over de oostelijke uitloper van de hil. In het midden is ze veel hoger dan aan de uiteinden, en de binnenterreinen lopen hier duidelijk op in de richting van de Varremarkt. De hil heeft in het midden van de Varremarkt een hoogte van 1.80 m NAP. Ter vergelijking: Balie, deel Kerkhof, Minderbroederenstraat en deel Lammermarkt liggen op goed 1.0 m NAP. 6. Dijk Damhil-Baggershil. Wanneer men door de straatjes loopt die de Minderbroederstraat met het Kerkhof NZ (verlengde van de Meelstraat) verbinden dan valt op dat deze eerst wat oplopen en vervolgens weer dalen. De eerste straat die dit verschijnsel vertoont is de Lombardstraat. Het hoogste punt ligt hier nog vlak bij de Meelstraat. Bij de Koraalstraat en de Sint Lievenstraat ligt dit punt meer in de richting van de Minderbroederstraat. De 26

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1988 | | pagina 28