7. Gravenhof.Dit centrum van de grafelijke macht heeft gelegen tussen de Weststraat-Balie- Karnemelksvaait en de stadswallen. Het bestond uit een versterkte woning en een uitgestrekt terrein. Het van de Balie afgerekend achterste stuk van dit terrein ligt laag. Van hieruit ziet men echter duidelijk dat het naar de stad toe langzaam oploopt. Het achterste deel ligt ongeveer op 0.5 m NAP, en in de richting van de Karnemelksvaart zelfs dalend tot 0.0 m, terwijl het voorste deel tot op het niveau van de Balie, 1.20 m NAP reikt. De grond is hier overal donker gekleurde oude cultuurgrond met veel stenen en scherven. De grafelijke gebouwen hebben waarschijnlijk gestaan in de hoek Weststraat-Balie. Achter de woning Balie 3 zijn bij graafwerkzaamheden op 1 a 2 m diepte Zeeuwse kloostermoppen aangetroffen, ongetwijfeld fundamenten van het kasteel. Omstreeks 1615 zijn de laatste resten van het Gravenhof gesloopt. 8. 's Heer Dierikswerf. Met deze naam werd in vroegere tijden de tegenwoordige Manhuisstraat aangeduid, o.a. in de archieven tussen 1418-1490. In 1612 wordt nog vermeld: „een huis staande op 's Heer Dierixcwerf alias St. Anthonisstraete". (De Manhuisstraat heette eerder de St. Anthonisstraat). Merkwaardig is dat ook enkele keren de naam Sierixewerf gebruikt wordt, namelijk in 1462 en 149025). We hebben hier duidelijk te maken met de woonplaats van een voorname familie die niet in de nauwe straatjes van de woonterpen (hillen) wilde wonen, maar een eigen hil had. In de rekening van de rentmeester van de graaf uit 1340 komt een Dierik voor die pacht verschuldigd is aan de graaf voor een moergors26). Hebben we hier met een zoutbereiders- familie, dus een vroege industrieel te maken, misschien wel het nageslacht van de stichter van Zierikzee?. In de legenden was ook al sprake van een zoutwinnersfamilie die de stad stichtte. Een deel van de dijk rond het vroegere molenwater, later tevens onderdeel van een omwalling. Onderaan de dijk links liggen de dertien Godskamertjes. De rij huizen rechtsstaat er nu nog aan de Hofferstraat. Vroeger noemde men dit open terrein het Hoffetplein. Het is nu ingenomen door nieuwbouw, o.a. DAillystraat. 29

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1988 | | pagina 31