De Friese handelsterpen Nu het oude Zierikzee na het intekenen van hoogtecijfers en -lijnen ontmaskerd is als een op terpen gebouwde nederzetting, dringt de vergelijking met de handelsterpen uit het noorden van ons land en ook het Duitse Oost-Friesland zich in sterke mate op. Behalve de bekende ronde terpen met een ring van boerderijen rond de kerk en het kerkhof kent men daar ook meer ovale of langwerpige hoogten langs kreken die in verbinding stonden met het open zeewater, b.v. Dokkum, Leeuwarden, Bolsward, Embden. De Duitsers noemen dit type terpen de „Langwarfen". Deze waren speciaal opgeworpen om ambachts-, zee- en handelslieden huisvesting te geven. In de breedte had men minder ruimte nodig dan voor landbouwbedrijven vereist was, terwijl de langgerekte vorm aan veel mensen en bedrijven de gelegenheid bood dicht aan het water te wonen. Dit type terp wordt „handelsterp" genoemd. De kerk stond vaak op een aparte terp, die dan door een verhoogde weg in verbinding stond met de handelsterp(en). In Duitsland heeft men in dit type terp veel archeologisch onderzoek gedaan, waarbij o.a. woningen uit die tijd gereconstrueerd konden worden29. 30>31 Reconstructietekening van huizen op de handelsterp Emden Oost Friesland Een grote gelijkenis blijkt tussen Zierikzee uit de 11e en 12e eeuw en de Friese handelsstadjes in Noord-Nederland en Duitsland. We willen dit nader toelichten door de plaatsen Holwerd en Leeuwarden nader in beschouwing te nemen en deze te vergelijken met Zierikzee. Holwerd is ontstaan op twee terpen, beide rond van vorm. Op de grootste kwam een nederzetting van enigszins stedelijk karakter: straatjes en dwarsstraatjes volgebouwd met kleine huizen. Meer zeewaarts bevindt zich de terp waarop de kerk en het kerkhof zijn gelegen. De beide terpen zijn verbonden door een verhoogde weg, een dijkweg. Door uitbreiding van de bewoning langs deze weg kreeg Holwerd zijn huidige langgerekte gedaante. Zuidoostelijk van het dorp ligt nog een terpje, waarop de omgrachte Bongastate. De zeedijk sluit op de dorpsterp aan. Bij deze eerste bedijking van Friesland kwam de kerkterp buiten de zeedijk te liggen. Later werd meer zeewaarts een nieuwe dijk aangelegd. Holwerd heeft zich niet tot een stad ontwikkeld. Het karakter van een Middeleeuwse handelsnederzetting is daardoor nog duidelijk zichtbaar in de plattegrond. Leeuwarden is ontstaan uit de samenvoeging van vier terpen: Oldehove, twee terpen Nijenhove, en de terp Hoek32). De terp Oldehove is de oudste. Vier meter onder het terpoppervlak heeft men een kleine huisterp uit de le tot 2e eeuw na Chr. gevonden, die aan de oever van de vroegere Middelzee lag. De twee terpen Nijenhove lagen aan weerszijden van een oude loop van de (Dokkumer) Ee, die hier uitkwam in de Middelzee. De huidige straat Eewal was een langgerekte hoogte langs deze Ee. De noordelijke terp van Nijenhove 33

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1988 | | pagina 35