g. In Leeuwarden loopt over de langgerekte zuidelijke handelsterp van Nijenhove een straat met de naam Poststraat. Eerder heette deze straat de Porchstraat32- 33). Ook Zierikzee kent een Poststraat. Deze verbond het grafelijke centrum met het havengebied. Eerder was de naam van deze straat de Potstraat en nog vroeger de Porchstraat34). Met porch (port) werd in de Middeleeuwen het havengebied aangeduid. De naam Zierikzee Terloops werd in het voorgaande de persoonsnaam „Zierik" als onderdeel van de plaatsnaam Zierikzee al even genoemd. We willen nu echter hier iets nader op ingaan. Algemeen wordt aanvaard dat de naam Zierikzee bestaat uit twee onderdelen: de persoonsnaam Zierik en de waternaam Ee. De Ee zou dan de naam geweest zijn van de kreek waaraan de stad is ontstaan. Vanuit de Gouwe liep deze kreek noordwestwaarts tot aan de huidige straat de Dam. We bespraken reeds dat er van hieruit twee takken waren. De eerste ontstond in de 9e eeuw, liep in westelijke richting en slibde al spoedig dicht. De andere ontstond vermoedelijk bij de grote stormramp van 1014. Deze laatste boog vanuit de Oude Haven in noordelijke richting via Schuithaven en Zwemhaven en verdween buiten de stad onder het in de tachtigjarige oorlog vanuit het Kaaskenswater en de Ronde Weel opgeworpen pakket overslaggrond. Op deze foto zien u-ede inbraakkreek uit 1014, de Ee van Zierik. nu de brede Oude Haven en bet Havenplein. Bij de Dam maakt deze kreek op de foto een bocht naar links, hij loopt dan evenwijdig aan de Verrenieuwslraat, eertijds een dijk. Op bet einde van deze straat/dijk buigt bij op de foto iets naar rechts naar het westende huidige Hofferstraat. Dit is een stuk van de dijk rond het vroegere molenwater: later diende deze dijk tevens als stadswal. Op de foto zijn ook nog te zien onderlangs deze dijk de nu verdwenen Godskamertjes. In het midden van de foto op de voorgrond zien we een groot open terrein tussen de Minderbroederstraat en de stadswal. Dit werd eertijds ingenomen door het Minderbroederklooster met zijn uitgestrekte tuinen en boomgaard. De Marisstraat, DAillystraat en de Raveslootstraat waren er ten tijde van de opname van de foto nog niet (ca. 1928). Foto: Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland. 36

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1988 | | pagina 38