Gezicht op 't Vrije 1925De laatste, omstreeks 1350 tot stand gekomen uitbreiding van de oude stacl werd maar zeer schaars bewoond. De tegenstelling tussen de dichtbewoonde wal tussen de Oude Haven NZ en de Hoge Molenstraat en de laaggelegen open terreinen daarachter, komt op deze foto duidelijk naar voren. Het Gravensteen en de Gasthuiskerk liggen ook op deze wal In de lage gebieden aan weerszijden van 't Vrije zijn nu de parkeerterreinen Gasthuisboomgaard en Mosselboomgaard ingericht. Foto: Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland en Sint Philips/and. vergeleken met Zierikzee, nl. Holwerd en Leeuwarden. De naam Zierikzee wordt algemeen verklaard uit de combinatie van persoonsnaam Sierik met de waternaam Ee. Deze naam moet in eerste instantie gegeven zijn aan onze inbraakkreek. Alle belangrijke inbraakkreken uit deze tijd op Schouwen hebben een naam met ee. Daarna is de naam van de kreek overgegaan op de nederzetting. De oudere Middellandkreken zijn over het algemeen naamloos. Of de nederzetting langs een dergelijke kreek bij het Gravenhof in Zierikzee toen al .een naam had, is onbekend. Noten 1Boxhom, M. Z. van, Chronijck van Zeeland, Middelburg 1644. Hierin wordt vermeld dat deze dichtregels in het Frans geschreven, eertijds op een wandbord in de Gasthuiskerk te Zierikzee waren opgetekend. 2. Rygersberch, J. Dye cronycke van Zeelandt 1551. Pannonië was een Romeinse provincie in het begin van onze jaartelling, ongeveer overeenkomende met Hongarije, ten westen van de Donau, Slavonië, Kroatië en Burgenland. 3. Westendorp BoermaJ. J. schrijft in zijn boek „Zierikzee vroeger en nu", 1972: „Op grond van deze fantasie (legenden) heeft men in 1949 nota bene het 1100-jarig bestaan van de stad gevierd, terwijl andere steden herdachten dat ze zes- of zevenhonderd jaar geleden stadsrechten hadden ontvangen. De Zierikseeënaren hebben vaak de neiging gehad anderen te overtroeven. Ze wilden zelfs de hoogste toren van de wereld bouwen." 40

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1988 | | pagina 42