Deze voor Nederland unieke uitmonstering trok ook de aandacht van de ontwerper onzer bankbiljetten, Prof. R. D. E. Oxenaar, die de toren gebruikte als hoofdmotief voor het in januari 1986 verschenen nieuwe biljet van 250,00 waaraan 4 jaar was gewerkt en waardoor de toren in een klap in het hele land bekend werd. Doch niet alleen voor Nederland is deze rood witte spiraal beschildering uniek. Volgens vuurtorenexperts is deze rode spiraal nergens anders ter wereld toegepast. Wel bestaat er aan de oostkust van Noord-Amerika op het 515 km lange zandrif, van Cape Henry tot Cape Lookout, voor de kust van North Carolina een zeer veel op de toren van Haamstede gelijkende. Deze in 1870 gebouwde, hoogste stenen vuurtoren van de U.S.A. (208 voet 63 meter) is van zwart witte spiralen voorzien. Voor deze, nu onbemande en tot museum ingerichte toren van Cape Hatteras en diens vijf collega's op het rif, ligt het schepenkerkhof van de Atlantische Oceaan. Naar voorzichtige schatting zijn hier de laatste 400 jaar 2200 schepen vergaan. 14) Ten gunste van de National Parks verscheen van deze toren in de U.S.A. in 1972 een blok van 4 postzegels a 2 dollarcent. Volgens de Admirality List of Lights zijn er in Europa nog twee zwartwit spiraal-beschilderde torens en wel in Zuid-Frankrijk te Contis Place (nr 1382) ten zuiden van Bordeaux aan de Cöte Landais gebouwd in 1863 en evenals die te Haamstede in 1935 met spiralen geverfd ten behoeve van herkenning door vliegtuigen. De tweede staat in het hoekje van Noord- Frankrijk, waar nog veel Vlaams wordt gesproken, te Gravelines of Grevelingen (nr 1130). Met een rood witte spiraal is er geen andere vuurtoren op de wereld! Noord-Schouwen Door de toenemende scheepvaart begin 19e eeuw op Rotterdam en eveneens op Dordrecht, waarvan een deel door het Brouwershavense Gat ging wegens verzanding van Brielse en Goereese Gat, bleek het meer en meer nodig ook op de noordkant van het eiland verlichting aan te brengen. De eerste. 1848-1856, achtkantige, houten vuurtoren, met dagmerk lattenroosterbij de Laone te Renesse; volgens de tekening bij strandpaal 5. Ontwerp van Q. Harder voor de tienzijdige gietijzeren vuurtoren te Renesse, 1856. Uit: Bouwkundige bijdragen 12e deel, le stuk. 55

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1988 | | pagina 57