Dingeman van der Vliet (1792-1866), tenslotte, was afkomstig uit een oud en voornaam regentengeslacht. Vele van zijn voorvaders hadden de stad Zierikzee in openbare functies gediend. Hij was zelf ook lid van de gemeenteraad te Zierikzee. Zijn beroep wordt aangeduid als makelaar in granen, maar waarschijnlijk heeft hij ook wel meekrap verhandeld. Hij bezat veel land verspreid over Schouwen-Duiveland en een reeks van aandelen van de volgende meestoven: De Zon te Zierikzee, De Roos te Brouwershaven, De Zwaan te Ellemeet, De Kapel te Nieuwerkerk, de nieuwe meestoof te Bruinisse, de Nijverheid te St. Maartensdijk en van de meestoof van Scherpenisse. In de garancinefabriek had hij de verantwoordelijkheid op administratief en commercieel terrein. Samen met Ochtman vormde hij zodoende de dagelijkse leiding van de fabriek. De hiervoor vermelde gegevens over de oprichters van de garancinefabriek in Zierikzee maken duidelijk dat deze oprichting vooral verklaard moet worden vanuit het bij elkaar komen van de technisch-chemische achtergrond van Johan Hendrik Ochtman en de betrokkenheid bij de meekraphandel van de overigen (behalve Lijbaart). Voor iemand met een chemische achtergrond als Ochtman was de oprichting een manier om, als succesvol fabrikant, zijn positie te verbeteren en zijn maatschappelijk aanzien te vergroten. Voor de handelaren in meekrap was de opkomst van de garancine-industrie één van de elementen in het offensief dat binnen de meekrapnijverheid op gang kwam om de concurrentiekracht van de Nederlandse meekrap te verbeteren. Opvallend is dat familierelaties tussen de oprichters bij deze oprichting, anders dan bij vele andere firma's, geen rol hebben gespeeld. Persoonlijke contacten, zakenrelaties en de elkaar aanvullende achtergronden zullen de doorslag gegeven hebben. De eerste moeilijke jaren 1846-1849) Het eerste levensteken van de garancinefabriek in de bronnen is een brief van Ochtman aan het gemeentebestuur van Zierikzee gedateerd 8 september 1846, waarin hij vraagt of de de oorspronkelijke fabriek in IW" de uitbreiding 1852 53 uitbreiding» en) uit 1853 en of 1855 dc rjcincnulcnj 185"- 58) k\\\\\\l de meckrapwis: 1279 liet laboratorium Figuur 1: Plattegrond van de garancinefabriek te Zierikzee. De fabriek aan de Nieuwe Bogerdstraat was gelegen op de plaats van het tegenwoordige parkeerterrein. De verschillende uitbreidingen zijn in de figuur aangegeven. De cijfers op de plattegrond geven de kadastrale nummers van sectie B aan in 1857 (de tekening is aan een kadastrale kaart uit dat jaar ontleend). De oorspronkelijke fabriek lag in 1847 in de kadastrale sectie B nr. 630. Lijbaart woonde toen in bet pand nr. 1093 64

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1988 | | pagina 66