produktie betekende een sterke toename van het gebruik van zwavelzuur en water. De lozing van dit zwavelzuur resulteerde in wat een regelrechte milieuramp kan worden genoemd. Voordat we deze ramp echter in kaart brengen, zullen we eerst meer inzicht verschaffen in het produktieproces zelf. Daarmee kunnen we tevens de latere uitbreidingen reliëf geven. De produktie van garancine Op basis van een gedetailleerde inventaris van de fabriek uit mei 18575) kunnen we ons, gesteund door de technische literatuur uit die tijd, een vrij goed beeld vormen van het produktieproces zoals het door Ochtman, Van der Vliet Comp. rond 1850 moet zijn gepraktiseerd. De grondstof voor de garancinebereiding, het meekrappoeder, belandde eerst in de zogenaamde meekrapkamer. Hierin bevond zich een breekmachine om het uit grote vaten afkomstige - en mogelijk vastgekoekte - meekrappoeder weer zo fijn mogelijk te verdelen. De gebroken meekrap werd vervolgens naar het stoomlokaal vervoerd. In dit lokaal bevonden zich 20 houten stoomkuipen. Hierin werd het meekrappoeder met water tot een dunne pasta vermengd, waarna per 100 kilo meekrap, 30 a 50 kilo behoorlijk geconcentreerd zwavelzuur werd toegevoegd. Per jaar werd ongeveer 120.000 kilo zwavelzuur verbruikt, een grote hoeveelheid. Door de kuipen liepen koperen leidingen waardoor stoom geleid werd. Met behulp hiervan werd het meekrap/water/zwavelzuurmengsel geleidelijk aan de kook gebracht en gedurende ongeveer drie uur op een temperatuur van 100°C gehouden (zie figuur 2). In die tijd losten Figuur 2: Stoomkuipen in een kaarsenfabriek. In de vaten verzeepte men vetten tot vetzuren met behulp van zwavelzuur. De vetzuren werden vervolgens als grondstof voor vetkaarsen gebruikt. De bereiding van garancine ging analoog: de stoomkuipen in de fabriek van Ochtman, Van der Vliet en Comp. zullen er ook ongeveer zo hebben uitgezien. De buizen waar de stroom doorheen werd geleid en de flessen met zwavelzuur zijn duidelijk zichtbaar. 66

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1988 | | pagina 68