worden uitgewerkt. Garancine kon daardoor nog een tijd lang concurreren. De Zierikzeesche Garancine fabriek ondervond aanvankelijk nauwelijks concurrentie van de synthetische alizarine. In de jaren 1870-1872 ging het met de fabriek voorspoedig, zo melden de gemeenteverslagen. Het fabrikaat bleef gezocht. Er waren steeds ongeveer 36 arbeiders in dienst. Er werd nog grond aangekocht en er werd een eigen smederij opgericht. Deze investeringen wijzen erop dat de directie uit de opmars van het alizarine toen blijkbaar allerminst had geconcludeerd dat de toekomst voor de meekrap en garancine verloren was. Integendeel, in 1872 richtten de directeuren, Ochtman en Crane, samen met Pieter Ozias van de Velde Olivier (1831-1908) en Cornelis van der Vliet Dzn. (1830-1890) zelfs nog een nieuwe meekrapfabriek op. De eigendomsverhoudingen rond de garancinefabriek wijzigden zich in die tijd nogal. In 1873 overleden de twee grootste aandeelhouders, Anna Borrendamme en Frans Keller, en in 1874 overleed Voute. Een groot deel van het aandelenkapitaal ging dientengevolge in andere handen over. Gegevens hierover hebben we echter pas uit 1877. Wat dan opvalt is, dat de betrokkenheid van de Amsterdamse aandeelhouders geheel verdwenen is. De onderneming is voor een groot deel weer in handen van de families Keiler, Ochtman en - opnieuw! - Van der Vliet. Ochtman en De Crane vormden de directie, terwijl C. van der Vliet Dzn. en jhr. W. H. M. de Jonge toen commissaris waren. In feite zijn dan onder de vlag van de Naamloze Vennootschap de oude, puur Zierikzeese, firmaverhoudingen weergekeerd. Tussen 1868 en 1877 hebben de Amsterdamse aandeelhouders hun aandelen blijkbaar verkocht. Mogelijk om het zinkende schip te verlaten. Want goed ging het niet. Tussen 1872 en 1877 daalde de prijs van alizarine zo dramatisch dat vele garancinefabrieken moesten sluiten. De Zierikzeesche Garancinefabriek deed het nog relatief goed, want ze kon het langs blijven doordraaien. In 1876 werkten er nog 25 arbeiders, hetgeen wijst op een redelijke afzet. Maar eind 1876 kwam de fabriek in de gevarenzone. In een paar maanden tijd liepen de verliezen plotseling fors op. Op 19 mei 1877 besloten de aandeelhouders tot liquidatie van de vennootschap. Het kapitaaldeficiet was groot. Nadat fabriek en toebehoren voor ongeveer/12.900,- waren verkocht en de grote voorraad aan garancine eveneens voor zeker/70.000,-, was er per 31-12-1878 nog steeds een tekort van 156.927,- gulden. Meer dan het gehele oorspronkelijke aandelenkapitaal! Uit het bewaard gebleven kasboek van de liquidatie blijkt dat vooral de familie Keiler een forse veer heeft moeten laten: ongeveer 90.000 gulden. Hernieuwde start en het definitieve einde 1878-1882) Op de openbare veiling van de fabriek en de daarbij behorende produktieapparatuur op 27 februari 1878 werd alles opgekocht door Jacob van der Linden. Hij opereerde echter slechts als stroman voor een groep van acht personen die zich kenbaar maakten als „de gezamenlijke deelgenoten in de op te rigten vennootschap De Zierikzeesche Garancinefa briek Het Zierikzeese garancine-avontuur was nog niet ten einde. Formeel werd de (tweede) naamloze vennootschap De Zierikzeesche Garancinefabriek pas op 18 juli 1878 opgericht. Aandeelhouders werden Jan van der Vliet (1820-1889), Reinier Koole (1824-1888), jhr. Willem Marinus Hendrik de Jonge, Pieter Labrijn Dzn. (1815-1892), Cornelis van der Vliet Dzn., Johannes Langoumois de Does (geb. 1824), Willem Adriaan Ochtman en Pieter Ozias van de Velde Olivier.11) De familie Keller, die gedurende twintig jaar de grootste financier van de Zierikzeese fabriek was geweest, was de grote afwezige in de nieuwe N.V. De grote verliezen die de erven Frans Keiler in de oude N.V. geleden hadden, zullen aan deze afwezigheid niet vreemd zijn geweest. Ochtman werd weer technisch-directeur en Olivier administrateur. Koole, De Jonge en J. van der Vliet werden tot commissarissen benoemd. Het is een intrigerend probleem waarom personen die zo nauw bij het wel en vooral, sinds 75

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1988 | | pagina 77