H3 M M'M H'M H'M iSr. In 1802, gelijktijdig met de Vrede van Amiens, wordt in Nederland een nieuw systeem ingevoerd. Of de Vrede van Amiens de rechtstreekse aanleiding hiertoe vormt is niet met zekerheid te zeggen. Waarschijnlijk speelden overwegingen als bezuinigingen, het streven naar een doelmatiger gebruik en de behoefte aan meer seintekens mee in de wijzigingen die werden aangebracht. Allereerst werd het aantal posten teruggebracht van 6l naar 42. Op Schouwen bleef een viertal posten over. Brouwershaven en Zierikzee kwamen als post te vervallen. Het is niet bekend wanneer de toestellen zijn afgebroken. In een brief van de seinmeester F. Pansier te Scheveningen, gericht aan Zijne Excellentie der Marine van Zijne Majesteit den Koning van Holland van 16 december 1804 worden de posten als volgt gesitueerd: Post no. 32. Oost Repart. 33. Agter Renisse. 34. Aan den Vuurboet. 35. Wester Schouwe. Aan de hand van de bovenstaande opgaven is het mogelijk de locaties van de verschillende posten nauwkeurig te bepalen. Bij het nieuwe systeem werd gebruikgemaakt van een mast waaraan aan weerszijden bollen waren bevestigd. Aan de zeezijde bevonden zich vijf bollen en aan de landzijde twee. Met de vijf bollen aan zeezijde konden 21 combinaties gemaakt worden, met de twee bollen aan landzijde zes combinaties. In het totaal dus 6 X 21 126 combinaties. Het systeem kon eenvoudig uitgebreid worden door het vergroten van het aantal bollen aan landszijde. S E I N L Y S T. A B D ACT™""*— E D. I.w,-. M G 1-i. *r- II Seintuig en seinlijst. Uit Kustbeseining langs den Hóüandschen wal 1803Archief Gewestelijke Besturen van Zeeland 1799-1810. Inventaris Unger 502. 82

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1988 | | pagina 84