De op de seinposten werkzame seinmeesters hadden te maken met een strenge regelgeving van hogerhand. Dat de seinmeester niet altijd een even gemakkelijke taak had mag blijken uit enkele passages uit 'de instructie voor de seinmeesters in de Eijlande van Schouwen': 'Art. 1. De seinmeesters zullen zich twee aan twee rondom het eijland verdelen. Art. 2. Worden bij provisie en tot wederopzeggens aangesteld en zullen voor daggeld genieten ijder van hen 20 stuijvers in het etmaal en zo dikwijls verplaatst worden als zulks dienstig zal geoordeeld worden. Art. 3- De seinmeesters zullen hun post wel eerlijk en getrouw waarnemen, volgens hun eed, alvorens aan den Lande gedaan en hun papieren en seinen aan niemand vertonen of bekend maken, of zullen worden gecasseerd. Art. 4. Zullen des avonds van zonnen ondergang tot des morgens met zonnen opgang beide op hun betrouwde posten moeten zijn, ten einde den anderen bij nagte als anders om het uur of twee uren zo verkiezende te konnen aflossen. Art. 5. Meldt dat één hunner overdag enige uren mag absentueren tot het besorgen van enige van hun nootwenidigheden. Ait. 6. Bepaalt dat de seinmeester geen bijverdienste mag hebben. In de volgende artikelen worden straffen beschreven voor o.a. het slapen op de post, dronkenschap, het doen van een verkeerd sein en het niet reageren op een sein van een andere post. Een seinmeester die zich aan gemeld of niet gemeld artikel te buiten gaat zal 'zonder enige oogluijkinge worden gedeporteerd'. In juni van het jaar 1811 werd de Nationale Bataafse Telegraaf buiten dienst gesteld. De meeste toestellen werden in tact gelaten maar raakten spoedig in verval, vaak tot ergernis en tot last van de plaatselijke overheden. Bijna tegelijkertijd werd door de Fransen in Zeeland een netwerk van semaphoren opgezet. De semaphoor was een seintoestel, bestaande uit een mast met 3 beweegbare armen onder elkaar. Welke codes bij het gebruik van de semaphoor gehanteerd werden was in het kader van dit onderzoek niet te achterhalen. Op Schouwen- Duiveland werden in totaal vijf toestellen opgesteld: 1Zierikzee op de toren. 2. Brouwershaven op de toren. 3. Punt bij Renesse. 4. Bij het Koolhuis. 5. Westen Schouwen. Deze locaties komen vrijwel overeen met die van de Nationale Bataafse Telegraaf uit 1799. Bij het plaatsen van de semaphoor op de toren van de kerk van Brouwershaven werden een drietal klokken uit de toren gehaald. Op 20 maart 1811 schreef burgemeester Grimm van Brouwershaven aan de Ingenieur der Zeewerken belast met 'de oprigting der Semaphores- sen in de Eilanden der Schelde' o.m. het volgende: 'Door het voor een gedeelte afbreken van den Thoorn rustende op de kerk binnen myne gemeente, ter oprigting van Een Semaphores op denzelven Thoorn, oorzaak dat de drie klokken uit voorsz. Thoorn zijn weggenomen, zo is deze dienende U Mynheer op het aller zeer vriendelijkst te Solliciteren om gemelde klokken wederom in voorsz. Thoorn te doen plaatsen.' Dat niet iedereen gecharmeerd was van deze oneigenlijke bouwwerken op meestal historische gebouwen blijkt uit de opmerking van J. de Kanter in 'De Provincie Zeeland' uit 1824. Bij de beschrijving van de kerk van Brouwershaven schreef hij: 'De toren is van 1667, en door de Franschen tot telegrafisch gebruik verlaagd.' Eind 1813 werd het net buiten werking gesteld. De semaphoren kwamen met de beweegbare armen in één lijn met de hoofdmast te staan en zijn geleidelijk aan gesloopt. Met het verdwijnen van de semaphoor brak een periode aan waarin het op Schouwen-Duiveland alleen mogelijk was geschreven berichten te verzenden. De optische telegraaf heeft niet veel invloed gehad op het maatschappelijk leven op Schouwen-Duiveland. De meeste posten stonden in het duingebied opgesteld dat uit strategisch oogpunt voor het publiek verboden 83

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1988 | | pagina 85