terrein was. De optische telegraaf werd alleen voor militaire doeleinden gebruikt. Na het verdwijnen van de optische telegraaf zou het nog ruim een halve eeuw duren voor een nieuw communicatiemiddel op Schouwen-Duiveland zijn intrede deed. Opstelling optische telegraaf op Schouwen-Duiveland. 1799 - Nationale Bataafse Telegraaf 1802 Idem. 1811 - Semaphoor Electromagnetische telegraaf Wanneer men de eerste zgn. dradenkaart van het Nederlandse telegraafnet beziet, die op 10 maart 1855 aan Z. M. koning Willem III werd aangeboden, dan blijkt dat een veertigtal plaatsen op het net waren aangesloten. Op dat tijdstip werd de telegraaf in Nederland geëxploiteerd door 5 verschillende maatschappijen.- De Rijkstelegraaf met 24 kantoren, de Hollandsche IJzeren Spoorweg Mij. met 7 kantoren, de Nederlandsche Telegraaf Mij. met 3 kantoren, de Internationale Telegraaf Mij. met 1 kantoor en de Rotterdamsche Telegraaf Mij. met 5 kantoren, waaronder het kantoor Brouwershaven. Voor het echter zover was dat de genoemde kaart kon worden aangeboden hadden de telegraafpioniers een groot aantal problemen en veel onbegrip ondervonden. De aaanvanke- lijke angst van de regering om de telegraafvoor openbaar gebruik vrij te geven heeft de start en de ontwikkeling van de telegraaf in ons land sterk vertraagd. Hoewel Minister van Binnenlandse Zaken Thorbecke doorgaat voor de geestelijke vader van het eerste telegraafnet, was het met name de technicus Eduard Wenckebach die het pionierswerk verrichtte. Thorbecke zelf noemde Wenkenbach 'Stichter van het telegraafwezen hier te lande'. 84

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1988 | | pagina 86