W. MERLE te een spreekcel voor het publiek werd geopend. Vanuit de spreekcel kon het publiek intercommunaal telefoneren. Tevens kon men door middel van een oproepbericht opgeroepen worden op een bepaalde tijd, omdat er dan in de spreekcel een gesprek voor de opgeroepene zou binnenkomen. In de navolgende jaren worden er in de meeste plaatsen op Schouwen-Duiveland rijkstelefoonkantoren geopend: Brouwershaven, 24 april 1907; Haam stede, 15 augustus 1909; Nieuwerkerk, 17 augustus 1909; Oosterland, 6 januari 1910. Op 1 oktober 1910 kreeg Zierikzee de faciliteiten van een lokaal telefoonnet. Dit betekende dat er inmiddels meer dan 50 (het minimum aantal) rechtstreekse aansluitingen waren. De lokale gesprekken waren nu ongeacht de lengte en het aantal bij het abonnement inbegrepen. Degenen die rechtstreeks aangesloten waren, waren echter niet verplicht als geabonneerde toe te treden. Zo werd op 6 januari 1915 door de Directeur Generaal der Telegrafie persoonlijk de aansluiting van het gemeentebestuur ten behoeve van het politiebureau opgezegd, omdat men na bijna vijfjaar nog steeds niet als geabonneerde tot het lokale net was toegetreden. Hoe de nummering van de aansluitingen tot stand is gekomen is niet bekend. De fa. W. Merle, no. 30 op de lijst van intekenaren kreeg abonnee-nr. 1 toegewezen. 1 fp M naast de Beurs, Telef. No. 1 Zierikzee «te Koloniale- en Grutterswaren Comestibles Import van Fransche en Spaansche Wijnen Gas-Koffiebranderij en Electrische Koffie- en Theepakkerij. De Ja. Merle, abonnee-nr. 1. Vit: Mededelingen betref Jende de Ned. Here. Gemeente te Zierikzee 1929. 95

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1988 | | pagina 97