Mede naar aanleiding van klachten van een aantal Schouwse abonnees verscheen van de hand van de Directeur Generaal op 26 juli 1922 het voorschrift waarin werd bepaald dat het meeluisteren bij gesprekken alleen mag geschieden indien dat uit een oogpunt van dienst noodzakelijk is. Tussen 1925 en 1928 werd het technisch personeel, door toename van het werkpakket met drie man uitgebreid. Intussen houdt de Zierikzeesche Nieuwsbode de lezers onder de rubriek Post en Telegraaf (nog steeds geen telefoon) op de hoogte van de mutaties van de telefoonaansluitingen. Opvallend is dat in deze periode de middenstanders hun telefoonnummer nooit in hun advertenties in de krant vermeldden. Waarschijnlijk zagen zij het zakelijk belang van de telefoon nog niet in. Een uitzondering op deze regel vormde de fa. R. W. J. Ochtman, Papiermagazijn en Drukkerij onder nr. 74. In het tijdvak 1920-1930 werden in de stads- en dorpskernen de luchtlijnen grotendeels vervangen door kabels. Hierdoor werd de spreidpaal op het Havenplein overbodig en kon die in 1930 worden gesloopt. Opvallend was dat degene die het heftigst had geprotesteerd tegen de plaatsing van de paal, bewoner van het Havenplein dhr. Anker, de paal nu van de telefoondienst kocht, met de bedoeling de paal door te verkopen ten behoeve van een lichtbaken voor de luchtvaartlijn Rotterdam-Vlissingen. Het gemeentebestuur stak hier een stokje voor en in 1930 werd het stadsontsierende gevaarte omver gehaald. In 1929 verzocht dhr. Beije een aansluiting voor rekening van het rijk in een strandpaviljoen ten behoeve van het toenemende aantal badgasten in Renesse. Het verzoek werd afgewezen. In hetzelfde jaar richtte de vereniging van Burgemeesters en Wethouders, secretarissen en ontvangers op Schouwen-Duiveland een verzoek tot de minister om een tariefsverlaging voor het betrokken bedrijfsgebied te overwegen. Het verzoek werd gemotiveerd door te stellen dat een groot gedeelte van het bedrijfsgebied uit water bestaat en dus geen bewoning heeft. Het aantal te bereiken aansluitingen zou daardoor geringer dan elders zijn. Ook dit verzoek werd afgewezen. Op 18 januari 1930 richtte de burgemeester van Zierikzee een verzoek tot de directeur van het P en T-kantoor om de mogelijkheid te bezien een verbinding met de overwal tot stand te brengen op die uren welke thans daarvoor niet beschikbaar zijn. Na de nodige onderhande lingen werd in juli 1930 de verbinding tot stand gebracht. De aansluiting werd in het politiebureau aangebracht. Kosten 61,25 voor het eerste jaar en daarna/36,25 per jaar. Burgers mochten in geval van nood van de verbinding gebruik maken. Het jaar 1933 is voor het dorp Zonnemaire belangrijk: het aantal abonnees laat toe dat er een lokaal net wordt geopend. In het najaar van 1934 kreeg men door onbekende oorzaak te kampen met de slechte kwaliteit van de verbinding tussen Schouwen-Duiveland en Vlissingen. Het probleem werd eenvoudig opgelost door in het vervolg de verbinding via Goes in plaats van via Roosendaal tot stand te brengen. In september 1935 vroeg de houder van het telegraaf- en telefoonstation te Burghsluis in verband met ziekte van zijn vrouw ontslag. Aan de burgemeesters van Burgh en Haamstede werd gevraagd of eventuele gegadigden voor de functie bekend waren. Daar geen gegadigden bekend waren werd de functie publiekelijk vacant gesteld. (Vergoeding van voor de sollicitatie gemaakte kosten vindt niet plaats.') De enige kandidaat bleek echter onaanvaardbaar. Men was bevreesd dat het telefoongeheim niet gewaarborgd zou zijn. Hij was volgens de ingewonnen informatie slof van zaken, slordig in boekhouden, een drinkebroer, belust op allerlei nieuwtjes die hij dan uitbazuint en zijn huis is, soms tot laat in de nacht een verzamelplaats van jolige gasten. In november van hetzelfde jaar heeft men een geschikte kandidaat gevonden. Hij was bereid tegen de volgende tarieven de diensten te verrichten: 97

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1988 | | pagina 99