Vogelfotograaf J. Vijverberg op de „bil" vogeleiland) in de Flaauwers Inlaag 1925 „De Levende Natuur", en in zijn reeks „Vogel idyllen". Op die manier vestigde hij ook de aandacht van internationaal bekende ornithologen op Schouwen. In 1934 werd de eigen jeugd van het eiland ingeschakeld bij de vogelstudie door de oprichting van een afdeling van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie. Uit deze groep kwam in 1949 de Vogelwacht Schouwen-Duiveland voort, later omgezet in een Natuur- en Vogelwacht. Deze vereniging heeft zich sindsdien actief ingezet voor het behoud van de natuurwaarden op het eiland en vooral ook veel onschatbaar waardevol studiemateriaal verzameld. Schouwen-Duiveland was daarmee de eerste regio in Zeeland met een eigen natuurbeschermingsvereniging, een voorbeeld dat sindsdien overal is nagevolgd. Evenzeer met Schouwen verbonden is de Nederlandse Vereniging tot bescherming van Vogels. Omstreeks 1950 konden van het Waterschap Schouwen enkele percelen in de Koudekerkse Inlaag in pacht worden genomen, waarmee het beheer van een bijzonder mooi vogelgebied kon worden verkregen. Een huisje in de inlaag kon als observatiepost in gebruik worden genomen. De Koudekerkse Inlaag is het enige beheersgebied van Vogelbescherming in Zeeland. Ook de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten in Nederland heeft zich een plaats in het Schouwse natuurbeheer verworven door in 1981 de bezittingen van de B.V. Slot Haamstede over te nemen. Deze omvatten het slotbos en het prachtige duingebied het Zeepe. De Stichting Het Zeeuwse Landschap heeft op Schouwen-Duiveland slechts één klein beheersobject, namelijk de Zuiddijk bij Schuddebeurs. Dit is geen kwestie van gebrek aan belangstelling, maar een gevolg van afspraken tussen de verschillende beheersin stanties, waarbij de invloedssferen onderling zijn geregeld om al te veel versnippering van beheer te voorkomen. Het is niet de bedoeling om hier namen te noemen van allen, die zich in dit werk verdienstelijk hebben gemaakt, maai" we willen één uitzondering maken: die van Frans Jansen, die in alle hiervoor genoemde organisaties een zeer actieve rol heeft gespeeld en al decennia lang een sleutelfiguur is in de natuurbescherming op Schouwen- Duiveland. Het in 1986 verschenen boek „De vogels van Schouwen-Duiveland" is terecht aan hem opgedragen. De duinen zijn, afgezien van het Zeepe, grotendeels in rijkshanden en worden beheerd 108

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1989 | | pagina 110