De dorpen van Schouwen-Duiveland Voetspoor van een veranderende samenleving door drs. Frans Thissen Het gegroeide nederzettingenpatroon: van kerk naar basisschool Het grote aantal plaatsnamen dat men tijdens een tocht op Schouwen-Duiveland tegen komt is tekenend voor de lange en bewogen geschiedenis van het nederzettingenpa troon in dit gebied. Raadpleegt men oude kaarten, dan blijken er ook veel nederzettin gen dorpen en steden te zijn verdwenen. De ontwikkeling van een nederzettingenpa troon is een steeds voortgaand proces. Onooglijke dorpen kunnen uitgroeien tot aantrekkelijke woonplaatsen. In het verleden bloeiende dorpen kunnen hun positie niet altijd behouden. Ook nu dreigen op Schouwen-Duiveland sommige dorpen hun plaats te verliezen. Tegelijkertijd verschijnen er nieuwe nederzettingen in het landschap en op de kaart. De recreatieve functie van deze nieuwe nederzettingen zijn kenmerkend voor de toegenomen betekenis van de vrije tijd in onze samenleving. Een patroon van nederzettingen in het landschap is als een 'Voetspoor'1 van een samenleving. De ontwikkelingsgang van de maatschappij en dat wat maatschappelijk belangrijk was en is, zijn niet alleen af te lezen van kleine en grote monumenten in onze steden en dorpen, maar ook van de "afdruk" in het landschap die het nederzettingenpatroon vormt. Nederzettingen kan men vanuit diverse gezichtspunten bestuderen. Elke nederzetting kan, afgezien van de geografische ligging, worden beschreven op grond van kenmerken van de bevolking, kenmerken van de gebouwde omgeving en de aldaar gevestigde functies (werkgelegenheid en voorzieningen). In deze bijdrage staan de bevolking van de dorpen op Schouwen-Duiveland en de functies van de dorpen centraal. Het gaat mij vooral om de functies die de dorpen op Schouwen-Duiveland hebben voor het leven van alledag van de bewoners en om de plaatselijke culturele situatie, met name de mogelijkheden die bewoners hebben om zich met het eigen dorp te identificeren. Wat de kenmerken van de gebouwde omgeving betreft, hebben historisch-geografen de nederzettingen op Schouwen-Duiveland uitvoerig beschreven1)- Ik zal mij in dit artikel beperken tot relatief recente ontwikkelingen zoals die zich vanaf I960 in de doipen van Schouwen-Duiveland hebben voorgedaan. Voor een goed begrip van de recente ontwikkelingen in de dorpen is een korte schets van de bewoningsgeschiedenis van het gebied van belang. Deze begint met de bewoning van de lager gelegen Delta vanuit het eerder bewoonde duingebied en de hoger gelegen delen van Vlaanderen en Brabant in de vroege Middeleeuwen. Een belangrijke bevolkingsuitbreiding doet zich voor gedurende de tweede helft van de 12e en de eerste helft van de 13e eeuw (De Klerk 1989). Het zich toen ontwikkelende patroon van nederzettingen is gebaseerd op tenminste drie uitgangspunten. Allereerst spelen de natuurlijke omstandigheden een belangrijke rol. Dit betreft niet alleen de steeds wisselende grens tussen land en water, maar ook de met natuurlijke omstandigheden samenhangende mogelijkheden voor het opbouwen van een be staansbasis. Het wijzigen van verbindingen over water door verzanding of verlegging van waterlopen en de beperkte bestaansmogelijkheden buiten de soms smalle kreekruggen beperkte de groeimogelijkheden van nederzettingen. Naast natuurlijke omstandigheden waren ook andere factoren van invloed op de bestaansmogelijkheden 111

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1989 | | pagina 113