Bethlehem onder Eikerzee. Ook was er schade aan lager gelegen dorpen door oorlogsinundatie. Een groot aantal van de beschadigde of verwoeste kerken worden nadien hersteld of herbouwd. Zo worden in 1574/1575 en later restauratiewerkzaamhe den gemeld aan de kerken van Dreischor, Zonnemaire, Noordgouwe en Burgh. In een aantal dorpen blijft herstel echter achterwege of volgt afbraak. De Staten van Zeeland staan in 1590 toe dat de "ruïnen van de Kercken van Nyeuwerkercke (Schutje, gemeente Middenschouwen), DuivendyckBrydorp ende CappefefLooperskapelle)" worden afgebroken. Zo verloren in die periode een aantal dorpen op Schouwen- Duiveland hun kerk en daarmee de belangrijkste functie én het belangrijkste symbool van de eigen dorpgemeenschap. In een enkel geval verloor een dorp de kerk overigens later: Eikerzee, namelijk na de Ramp in 1953. De kerk speelt in de dorpen van Schouwen-Duiveland nog steeds een belangrijke rol. Voor veel dorpen bepaalt de kerk het karakteristieke aanzien van het dorp. Dit betreft met name de kerkringdorpen, tot welk type de meeste dorpen op Schouwen Duiveland kunnen worden gerekend. Noordgouwe en Dreischor vormen de meest gave voorbeel den van deze dotpsvorm op Schouwen-Duiveland. In sommige dorpen vervult de kerk nog steeds een belangrijke functie. Van alle door de provincie Zeeland onderscheiden dorpen op Schouwen Duiveland heeft alleen Ellemeet geen kerk. De kerk wordt door de bewoners echter niet meer gezien als de belangrijkste voorziening van het dorp. In een in 1974 uitgevoerd onderzoek onder bewoners van Zeeuwse dorpen, bleek men vooral de aanwezigheid in het eigen dorp van winkels, een lagere school en een halte openbaar vervoer van belang te vinden2). Ook in het door de provincie Zeeland recent gevoerde nederzettingenbeleid speelt de kerk geen centrale rol. In de Nota Bewoningspatroon (1975) wordt de aanwezigheid van een school voor gewoon lager onderwijs als criterium gehanteerd. Alleen dorpen met deze voorziening worden als nederzetting onderscheiden. Slechts dan zou een "functionerende leefgemeenschap" op den duur te handhaven zijn. De basisschool heeft de rol van de kerk als belangrijkste lokaal verzorgingselement overgenomen. Het nederzettingenpatroon van Schouwen-Duiveland beschreven op grond van functionele criteria 113

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1989 | | pagina 115