Op grond van het voorgaande kan het nederzettingenpatroon van Schouwen-Duiveland naar functionele criteria worden beschreven. In de figuur weergegeven 3) zijn alle momenteel op Schouwen-Duiveland te onderscheiden nederzettingen. Naast Zierikzee (stad en regionaal centrum) zijn de volgende typen nederzettingen onderscheiden op grond van de positie binnen de gemeente, de aanwezigheid van de belangrijkste lokale verzorgingselementen kerk (vroeger) en basisschool (nu) en het belang van de eventuele recreatiefunctie: Burghsluis heeft geen plaatsnaambord (1989). (foto F. Beekman) a. Hoofddorpen van plattelandsgemeenten: Dit zijn de vestigingsplaatsen van de gemeentehuizen. Meestal heeft dit dorp binnen de gemeente ook het grootste aantal inwoners. In het provinciale ruimtelijk beleid werden zij tot 1983 duidelijk onderschei den van de overige dorpen. Brouwershaven behoort functioneel tot dit type nederzettin gen, maar heeft reeds in 1477 stedelijke rechten. Brouwershaven wist echter geen zetel in de Staten van Zeeland te bemachtigen. Daarmee bleef het een zgn. smalstad. b. Overige dorpen: Deze dorpen hebben tenminste een basisschool. Op basis van dit criterium worden zij als een zelfstandige nederzetting (kleine kern) beschouwd in het provinciale ruimtelijke beleid. Zij zijn de "bijdorpen" in de plattelandsgemeenten. c. Gereduceerde dorpen: Deze dorpen hadden in het verleden tenminste een kerk of kapel. Ze hebben nu geen basisschool. Het verlies van de kerk ging samen met een terugval vanaf het eind van de 16e eeuw. De meeste gereduceerde dorpen liggen tussen Kerkwerve en Scharendijke (zoals Looperskapelle, Brijdorpe, Eikerzee en Nieuwer- kerke). d. Verlaten dorpen: Koudekerke ook wel aangeduid als Plompetoren is als vertegen- 114

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1989 | | pagina 116