Funktieverlies aan bet Dorpsplein in Serooskerke. Links de vroegere smederij annex fietsenbandel, rechts etalage van de voormalige bakkerswinkel (1989)- (foto.- F. Beekman) voorzieningen werd omgezet in mobiele voorzieningen (het mobiele postkantoor, de bibliobus). Toch zijn er in de kleine kernen ook "nieuwe" voorzieningen bijgekomen, zoals een dorpshuis en sportvelden. De toegenomen (auto)mobiliteit van dorpsbewoners beperkt het belang van de aanwezigheid van voorzieningen in het dorp zelf. Vooral voor de ouderen is de aanwezigheid van voorzieningen in het dorp zelf nog belangrijk. Dat geldt ook voor een halte van het openbaar vervoer8). Alle doipen op Schouwen-Duiveland hebben een openbaar vervoerverbinding. Sirjansland, Ouwerkerk en Kerkwerve worden bediend door de buurtbus die in 1989 10 jaar op Schouwen-Duiveland rijdt. Schaalvergroting heeft ook de bevolkingsontwikkeling van de dorpen beïnvloed. De bevolkingsgroei in de kleinere doipen bleef achter bij de groei in hoofddorpen en regionale centra. Tot 1972 was dit een duidelijke doelstelling van het provinciale ruimtelijk beleid (Van der Meulen, 1980). Aan de bevolkingssamenstelling van dorpen en steden in Zeeland tijdens de laatste volkstelling (van 1971) zijn de effecten van schaalvergroting en industrialisatie duidelijk af te lezen (Sehlmeier c.s., 1986). In het regionale centrum Zierikzee was de verzorgende beroepsbevolking duidelijk oververte genwoordigd en de bevolking relatief jong. Ook trof men er relatief veel recent gebouwde woningwetwoningen aan. In de kleine kernen bleken relatief veel oudere alleenstaanden voor te komen en waren oude en kleine woningen karakteristiek. Vooral de kernen van de gemeente Brouwershaven bleken deze kenmerken te vertonen. De 117

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1989 | | pagina 119