Het werkadres en het bezoekadres van een aantal voorzieningen voor en na de verhuizing van vertrekkers uit kleine kernen naar grote kernen of (andere) kleine kernen op Schouwen-Duiveland: wonen volgt: vertrekker verhuist naar plaats waar voor de verhuizing reeds het werkadres of bezoekadres voorziening was bezoek volgt: vertrekker heeft werkadres of bezoekadres voorziening voorde vakantie in de oude woonplaats en na de verhuizing in de nieuwe woonplaats. verhuizing bezocht men deze voorziening in de oude woonplaats, na de verhuizing in de nieuwe. Iets anders ligt het onder de vertrekkers uit kleine kernen naar andere kleine kernen. Onder hen blijken relatief veel personen voor de verhuizing reeds een kerk in hun nieuwe woonplaats te bezoeken. Het "kerkadres" speelt voor een aantal van de vertrekkers uit kleine kernen naar een andere kleine kern een zekere "sturende" rol. Kortom het lijkt erop dat het werk voor de grote kernen en de kerk voor de kleine kernen een zekere aantrekkingskracht uitoefenen op bepaalde categorieën bewoners. Grote kernen met name het regionale centrum Zierikzee fungeren in toenemende mate als centra van werkgelegenheid en voorzieningen. Een aantal kleine kernen heeft een woonfunctie ontwikkeld voor bepaalde kerkelijke groeperingen. Wij komen daar in de volgende paragraaf op terug. De bewoners van de kleine kernen op Schouwen-Duiveland lijken overigens betrekke lijk laconiek, soms zelfs wat onverschillig, over het functieverlies van hun woonplaats. Zo is het gebruik van de eigen dorpsvoorzieningen (zoals de laatste winkel) betrekkelijk zakelijk en is van "dorpstrouw" niet veel merkbaar. Ook voor het leggen van contacten met mededorpsbewoners is de rol van de laatste winkel beperkt11)- De relatieve onverschilligheid van veel bewoners ten opzichte van hun woonomgeving lijkt niet in overeenstemming met de "sturende" werking van woonomgevingskenmerken bij migratie. Voor deze schijnbare tegenstrijdigheid zijn twee verklaringen te geven. Allereerst is de woningnood op Schouwen-Duiveland niet groot en zijn er in diverse woonplaatsen, ook in Zierikzee, aantrekkelijke woningen te vinden. Dat betekent dat het betrekkelijk goed mogelijk is de geschikte woning in een geschikte woonplaats te vinden. Een tweede reden is dat de instanties die verantwoordelijk zijn voor woningbouw en woonruimteverdeling bij het nemen van beslissingen al rekening houden met de geschiktheid van de woonplaatsen. In feite is het bestaan van een Christelijke Woningbouwvereniging naast de woningbouwvereniging Betei Wonen hier al van invloed. Beter Wonen staat betrekkelijk kritisch ten opzichte van het bouwen in kleine kernen en acht het (voort)bestaan van een basisschool en een openbaar veivoerverbinding een vereiste voor nieuwbouw in kleine kernen. Het functieverlies van kleine kernen kreeg ook op Schouwen-Duiveland vanaf het begin van de jaren zeventig steeds meer aandacht van provinciale en lokale overheid. In de nota's Bewoningspatroon kreeg het belang van het lokale samenlevingsverband in 121

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1989 | | pagina 123