Scharendijke. Vanuit het experiment is ook het initiatief genomen zogenaamde "integrale dorpsplannen" op te stellen. In deze dorpsplannen „dient het de komende jaren te voeren beleid ter verbetering van de leefbaarheid van die kleine kern in al haar facetten aangegeven te worden" (Dorpsplan Sirjansland 1983). In het kader van het Kleine Kernen Experiment kwamen vijf dorpsplannen tot stand: Serooskerke, Noord- welle (in plaats van Ellemeet)12), Zonnemaire, Sirjansland, en Anna Jacobapolder (Sint Philipsland). Het Bijzonder Regionaal Welzijnsbeleid op Schouwen-Duiveland in de periode 1980-1984 heeft een impuls gegeven aan het provinciale kleine kernenbeleid (Een dorp verder 1984) en het kleine kernenbeleid van gemeenten. Vanuit de provincie wordt binnen het kader van een Programma Regionaal Welzijnsbeleid Kleine Kernen het opstellen van dorpsplannen door gemeenten bevorderd en worden faciliteiten geboden voor het opheffen van knelpunten in kleine kernen. In 1989 zijn dorpsplannen in Scharendijke en Kerkwerve tot stand gekomen. In Ouwerkerk en Oosterland zijn dorpsplannen in voorbereiding. De basisscholen in Zonnemaire, Ellemeet en Seroos kerke worden door de provincie vanaf 1 januari 1988 ondersteunt. Dorpsplannen vormen voor gemeenten een goede mogelijkheid de belangrijkste knelpunten op een rijtje te zetten en een samenhangend pakket van maatregelen te ontwikkelen. Daarbij kan tevens aandacht worden besteed aan het onderscheiden van prioriteiten en het zoeken naar financieringsmogelijkheden. Het dorpsplan Kerkwerve vormt een aardige illustratie van een dergelijke werkwijze. In de figuur zijn de belangrijkste oplossingen die men ziet voor de opgespoorde knelpunten weergege ven. In alle gemeenten ziet men het in stand houden van een goede basisschoolvoorziening in de dorpen als doorslaggevend voor het voortbestaan van de doipen als volwaardige leefgemeenschappen. Ook de bewoners zelf zien dat zo, vooral in de vier kleinste doipen. Een goed voorbeeld vormt Noordwelle. Binnen de Dorpsgemeenschap Noordwelle houdt de Werkgroep Leefbaar Noordwelle zich bezig met het voortbestaan van de school. Men probeert gezinnen (met kinderen) te interesseren voor het wonen Nieuwbouw Noordwelle 1989)- (foto: F. Beekman 123

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1989 | | pagina 125