RPF-stemmers in drie dorpen toe: Oosterland, Kerkwerve en Sirjansland. Dit kiezerspu bliek was in deze dorpen reeds sterk geconcentreerd. Dit geldt ook voor twee andere dorpen (Nieuwerkerk en Bruinisse), maar daar neemt de oververtegenwoordiging in het algemeen af. De oververtegenwoordiging neemt blijkbaar alleen toe in dorpen die binnen de plattelandsgemeente de status van bijdorp hebben. In feite sluit de beschreven ontwikkeling aan bij de "sturende" werking van de werkplaats onder migranten naar grote kernen en de "sturende" werking van de plaats waar men kerkt onder migranten naar kleine kernen. Door schaalvergroting nemen op Schouwen- Duiveland de verschillen tussen Zierikzee en omringend platteland, tussen stad en land, toe. Binnen de plattelandsgemeenten met van oudsher belangrijke concentraties van orthodox-christelijke groeperingen leidt het schaalvergrotingsproces tot een steeds pregnanter profiel van enkele bijdorpen: Oosterland, Kerkwerve en Sirjansland. Het is duidelijk dat de aanwezigheid in deze dorpen van kerken van deze groeperingen en Aandeel leden van 'Stad en Lande' 4.0% 3.0% 2.0% - Noordgouwe Ellemeet Bürgh-Haamstede Brouwershaïe-„ 1.0% 0.0% -ty/T- r 80% Schouwen- Duiveland Serooskerke Zonnemaire ..§.c;!?.9.u.ïï®c|:P.yiy®[^nc' Ouwerkerk Scharendijke 90% 100% Aandeel Zeeuwse familienamen Het ledenbestand van 'Stad en Lande' in de nederzettingen van Scbouwen-Duiveland 1989: Het aandeel leden van Stad en Lande (percentage van de bevolking) als maatstaf van dorpsbinding/lokaal bewustzijn vertikale as) en het aandeel leden van Stad en Lande met een in Zeeland in 1947voorkomende familienaam (percentage van alle leden) als maatstaf van autochtoniteit (horizontale as) 127

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1989 | | pagina 129