bekoring. Van Zijpe naar Zierikzee was het tracé zo goed als rechtstreeks; zo ongeveer is het nu nog. Wie herinnert zich nog de Duivelandse kerktorens, waarvan de spits was voorzien van brede rood-wit-blauwe banden, een restant van de eerste wereldoorlog, toen Engelse bommen bij vergissing op Zierikzee terecht kwamen. Voorbij Zierikzee begon de Kromme Kooiweg: nu eens had men daar - bij wijze van spreken - de Dikke toren aan zijn linker- dan weer aan zijn rechter hand. Het haventje van Flaauwers leverde een vredige aanblik op. Dan langs de inlagen - die er nu ook nog zijn - grote binnendijkse watervlakten, met eilandjes daarin gelegen. Er bestond daar een overbevolking aan kluten, meeuwen, sterns, scholeksters en zomeer. In april-mei kwamen de „vogeleieren" er vandaan, die - gekookt - een Schouwse lekkernij opleverden. Vijverberg, schoolhoofd in Noordgouwe en pionier op het gebied van vogelfotografie, is daar veel aan 't werk geweest met zijn „katoenen" schuiltentje. Vervolgens weer de dijk op bij de Schelphoek en opnieuw het wijdse panorama van de Oosterschelde, met - bij helder weer - de torens van Middelburg en Veere op de achtergrond. Bij de Plompe toren weer naar beneden en langs een kronkelige weg arriveerde men in Haamstede; de hoog-uitstekende kerk was al lang tevoren te zien geweest. Een mooie tocht naar wat nu de Westhoek heet. Van toerisme was overigens nog weinig sprake. Kenners en liefhebbers van stads- en dorpsschoon wisten het eiland wel te vinden. Maar op de stranden waren slechts weinig „badgasten" te zien. Tegen de Westenschouwse duinrand stonden hier en daar vakantiehuizen. Eén daarvan behoorde toe aan Cor van der Lugt Melsert en zijn vrouw Het "Zonnehuis" van het echtpaar Van der Lugt Melsert-van Hes. Het werd in 1926gebouwd en afgebroken in 1941. (Coll. Streekarchivariaat Scbouwen-Duiveland en Sint Philipsland) Annie van Ees, Haagse acteurs. Op het strand achter de vuurtoren kwam niemand; het was dan ook niet gemakkelijk te bereiken. De bouw van de Schouwse Boer, niet ver van het vliegveld, was het begin van een nieuwe ontwikkeling in de westhoek. Twee vooroorlogse instellingen kunnen nog worden vermeld, mede vanwege de 10

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1989 | | pagina 12