merkwaardige manier waarop zij tot stand kwamen: de drinkwatervoorziening en het ziekenhuis. Als gevolg van zoutwaterkwel was het drinkwater op Schouwen Duiveland van oudsher een kwetsbare aangelegenheid. Bij langdurige droogte raakten de regenputten leeg. Ruim een eeuw geleden waren er plannen voor een Zierikzeese waterleiding; in Schuddebeurs zou het water opgepompt worden. Dat kwam echter niet tot uitvoering. Hernieuwde pogingen werden enige decennia later ondernomen; de minister van Binnenlandse Zaken verlangde de medewerking van alle gemeentebestu ren. Maar Haamstede en Bruinisse stonden er afwijzend tegenover. In 1920 werd de Waterleiding Maatschappij Schouwen-Duiveland opgericht en tien jaar later kwam het er van: de duinen leverden het water en in Zierikzee zorgde een watertoren voor de druk. Het pompstation "De Blinkert" in de duinen, geopend op 3 juni 1930. CoU. Streekarcbivariaat Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland) Die toren hebben de Duitsers in februari 1945 opgeblazen. Voor het Zierikzeese stadsbeeld was dat geen gemis en de druk kon inmiddels op andere wijze worden bewerkstelligd. De stichting van het ziekenhuis was geheel te danken aan particuliere bijdragen. Voor omstreeks 26.000,--, alles inclusief, verrees anno 1902 te Noordgouwe één van de eerste streekziekenhuizen in ons land. Met twee operatiekamers; omdat electriciteit aanvankelijk te duur werd gevonden nam men nog genoegen met petroleumverlich ting. De chirurg kwam uit Goes, soms bij nacht en ontij de Oosterschelde overstekend. Tot in de oorlog bleef het bestuur in particuliere handen; toen begrepen de gemeentebesturen hun taak en namen de exploitatie over. 11

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1989 | | pagina 13