nog geen sprake; die zouden pas later komen. Koningin Wilhelmina ontmoette met haar denkbeelden weinig begrip, laat staan bijval. Trouwens, op Schouwen-Duiveland had men voorlopig de handen vol aan het herstel van alle schade die de Duitsers hadden achtergelaten. Het vooroorlogse levenspatroon handhaafde zich in die eerste jaren na de bevrijding. Ook op bestuurlijk gebied was de tijd niet rijp voor veranderingen. De verkeersverbindingen op het eiland en „over water" werden zo goed en zo kwaad als dat ging hervat. Aan toerisme viel nog niet te denken en de werkgelegenheid bleef nagenoeg zoals zij was. Trouwens, welke ondernemer van buiten zou dit eiland aantrekkelijk vinden om er zijn bedrijf te vestigen of over te brengen? Waren de jaren van Duitse bezetting - hoe dramatisch en ingrijpend ook - dus niet van verstrekkende sociale gevolgen, zoveel te meer was dat de overstromingsramp van 1953- Niet onmiddellijk drong in heel het land door dat zich een drama van onvoorstelbare omvang had voltrokken. Reeds in de ochtend van 3 februari was er de eerste Koninklijke belangstelling. Kaarsrecht, staande op de voorplecht, voer Prinses Wilhelmina het havenkanaal van Zierikzee binnen, zich er rekenschap van gevend hoezeer de ontredderde eilanders behoefte hadden aan een hart onder de riem. Nog nooit in haar leven zal zij ontvangen zijn als toen aan het Luitje. In de verwarring was er niet zo gauw Na de watersnoodramp van 1953 werd Schouwen-Duiveland geadopteerd door Amsterdam. Als dank voor de verleende hulp boden de gemeentebesturen op 9 juli 1958 een bank aan vervaardigd door de beeldhouwer Onkenhout. Op de rugleuning zijn de wapens aangebracht van de toen nog bestaande 18gemeenten. Links is de uit de golven rijzende Zeeuwse leeuw te zien. De bank kreeg een plaats op het Weteringcircuit. In het midden burgemeester Van Hall vijfde van links). Naast en achter hem de burgemeesters en loco burgemeesters van Schouwen-Duiveland. (CoU. auteur) 14

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1989 | | pagina 16