Thans is men zelfs voor het behoud van de geringste monumenten veelal aangewezen op overheidssubsidies en heeft men meer en meer te maken met een monumenten specialisme binnen het bouwvak. Ook voor sommige categorieën van grote monumenten echter is, helaas, het 'natuurlijk voortbestaan' niet meer zo zeker, namelijk als er een einde komt aan het gebruik overeenkomstig de oorspronkelijke bestemming. In zo'n geval moet er een'reddende engel'gevonden worden. Opnieuw valt de Nieuwe Kerk te Zierikzee te noemen. Nadat de kerk in 1971 gesloten werd voor de erediensten werd de bestemmingskwestie pas goed urgent, vooral omdat de Hervormde gemeente voldoende had aan haar Gasthuiskerk aan het Havenplein. De meest uiteenlopende plannen werden geopperd om het gebouw een nieuwe functie te geven, tot en met een zwembad in de kerk.1)- In 1977 ontfermde de Stichting Oude Zeeuwse Kerken zich erover en van 1978 tot 1988 vond een restauratie plaats, waarbij de kerk uitwendig de oorspronkelijke kleuren terugkreeg. Het interieur bleefvoor het grootste deel gehandhaafd. Thans worden in de kerk uitvoeringen gegeven en tentoonstellingen gehouden. Het einde van onze periode van vijftig jaar geeft opnieuw veranderingen te zien. Het rijk en de rijksinstanties doen een stap terug. Het beleid zal voor een groter deel op lokaal niveau gevoerd worden. Ook op de particuliere inzet, altijd van wezenlijk belang gebleven, zal een relatief zwaarder accent komen te liggen. De Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland heeft zich vanaf haar oprichting ingezet voor de belangen van het monument. Onder meerheeft zij een aantal kleine restauraties gestimuleerd waarbij het behoud van het stads- en dorpsbeeld centraal stond. Men hoopte bij de bevolking belangstelling op te wekken voor waardevol bouwkundig en landschappelijk schoon om zo het behoud daarvan te stimuleren.2) Naar het zich laat aanzien zal zij in de fase die nu intreedt meer dan ooit nuttige diensten kunnen bewijzen door kritisch commentaar en door waardevolle suggesties. De bijdragen van de Bond Heemschut en die van soortgelijke organisaties, kleiner en groter, kunnen van wezenlijke betekenis zijn, maar dan vooral wanneer ter plaatse het initiatief wordt genomen. Zierikzee, straatmand Appelmarkt. Oude woonhui zen mét gewijzigde gevels. (foto.- P. van den Heuvel Renesse. Nederlands Hervormde kerk met aan de oostzijde een in aangepaste stijl bijgebouwd koor. (foto: P. van den Heuvel) 23

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1989 | | pagina 25