Bescherming In diverse plaatsen van ons land is de bescherming van monumenten van rijkswege (1940-1945-1961) voorafgegaan door of gepaard gegaan met een gemeentelijke. Zierikzee had vanaf 1924, als enige gemeente op Schouwen-Duiveland, een eigen monumentenverordening en een monumentenlijst. De laatste was samengesteld aan de hand van de Voorloopige Lijst van Monumenten van Geschiedenis en Kunst uit 1922, die in 1940 de basis vormde bij de eerste bescherming van rijkswege. Op de gemeentelijke lijst waren ook panden vermeld omwille van een waardevol onderdeel zoals een gevelanker. Wanneer er iets dreigde te gebeuren met een pand dat op de lijst vermeld stond werd de gemeentelijke monumentencommissie geraadpleegd. Die heeft echter vanaf het midden van de jaren dertig weinig activiteiten meer ontplooid. De registratie van beschermde monumenten op basis van de Wet van 1961 kreeg haar beslag in 1965. Aan de 'Monumentenlijst', die toen tot stand kwam zijn sindsdien monumenten toegevoegd of afgevoerd: het is een 'open' register. In grote trekken echter heeft de eerste registratie (die bij de gemeenten evenmin als bij de Provincie op overwegende bezwaren stuitte) de basis gelegd van de wettelijke bescherming. De zogenaamde jonge monumenten van na 1850, die thans in het kader van het Monumenten Inventarisatie Project worden geïnventariseerd met het oog op een selectieve bescherming daarna, zijn op Schouwen-Duiveland niet zeer talrijk. Juist omdat het jonge monument niet beschermd is kan gemakkelijk tot afbraak worden overgegaan. Des te meer zal dus geijverd moeten worden voor plaatsing op de lijst van al die jongere bouwkunst die daarvoor in aanmerking komt, speciaal binnen beschermde stads- en dorpsgezichten. In Zierikzee resteren ondermeer uit deze periode nog de voormalige Kazerne in de Manhuisstraat, die gesloopt dreigt te worden en de 'Soepkokerij' (Lange Nobelstraat). Jonge monumenten zijn ook elders te vinden. In Brouwershaven bijvoorbeeld: de oorspronkelijke lagere school bij de Nederlandse Hervormde kerk; aan de haven het voormalig kantoor van het Loodswezen en het voormalig tonnenmagazijn. Beide hebben een nieuwe bestemming gekregen. Aan de Ring te Dreischor zijn de nummers 2, 3, 5, 9 en 22, respectievelijk het Plaatsenhuis, de Kazerne,3) een woonhuis, de smidse en een uit 1796 daterend woonhuis op de Monumentenlijst geplaatst, maar er staan ook een aantal jongere panden die de moeite waard zijn. Bijvoorbeeld nummer 7, met een gepleisterde en betegelde gevel en een deur met ijzerwerk; nummer 18 waarbij sommige elementen invloeden vertonen van de Amerikaanse architectuur uit het begin van deze eeuw; nummer 20, een van de schoonheden van de Ring met groen geglazuurde tegels langs de dakrand; misschien zelfs nummer 24, of nummer 36 dat zijn oorspronkelijke karakter goed bewaard heeft. Aantallen beschermde monumenten begin 1989 De respectievelijke gemeenten bezitten de volgende aantallen van de in totaal op Schouwen-Duiveland 779 beschermde monumenten: Brouwershaven, totaal 119 verdeeld over Brouwershaven 58; Dreischor 27; Noordgouwe 22; Schuddebeurs 4; Zonnemaire 8Westerschouwen, totaal 70 verdeeld over Burgh 9; Haamstede 25; Koudekerke 1; Noordwelle 13; Renesse 19; Serooskerke 3)- Middenschouwen, totaal 11 verdeeld over Br ijdorpe 1; Eikerzee 6; Kerkwerve 2; Looperskapelle 1; Nieuwerkerke 1 Zierikzee, totaal559. Duiveland, totaal 17 verdeeld over Nieuwerkerk 7; Oosterland 5; Ouwerkerk 5Bruinisse, totaal 27) 24

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1989 | | pagina 26