Bij de laatste restauratie is in grote lijnen de negentiende eeuwse gerespecteerd. De toen toegepaste machinaal vervaardigde baksteen werd niet verwijderd. Bij de noodzakelijke vernieuwing van de natuurstenen raamomlijstingen en de traceringen werden de vormen uit de vorige eeuw vrij nagevolgd. Bij een van de vensters van het dwarsschip werd het harnas gemodelleerd naar een foto uit 1883- In het algemeen handhaafde men, waar men door gebrek aan documentatie niet op de hoogte was van het oorspronkelijke, dat wat er aanwezig was, inclusief wat er ontstaan was bij vorige restauraties. Kwamen er toch nog gegevens naar voren dan aarzelde men niet om de historie recht te doen. Het niveau van de onderdorpel van de vensters in het dwarsschip werd bijvoorbeeld aanzienlijk verlaagd omdat een oude onderdorpel was teaiggevon- den. Het interieur heeft bij de laatste restauratie wel het een en ander van zijn vroegere karakter verloren. Om financiële redenen kon het oude vloerpeil van de kerk, 60 centimeter lager dan het huidige, niet worden teruggebracht. Wat dat betreft kwam er dus geen verandering. Ook bleven fragmenten van een renaissancebetimmering, twee eiken hoekbanken, een avondmaalstafel, enkele banken en lichtkronen uit de zeventiende eeuw, en een rijk bewerkte preekstoel met doophek, bijpassende kandelaars en doopbekken houder uit de achttiende eeuw bewaard, samen met het negentiende eeuwse meubilair. Naar aanleiding van sporen in het muurwerk werden in de westelijke koortravee eiken luikjes gehangen, die oorspronkelijk in de vijftiende eeuw gepland moeten zijn geweest. Het achttiende eeuwse schotwerk, eens aange bracht om de eigenlijke preekkerk een meer besloten karakter te geven, werd echter grotendeels verwijderd. Deze beslissing, waarbij een mooie aanpassing werd prijsgege ven, is genomen om de oorspronkelijke werking van de ruimte terug te krijgen. Zij heeft er echter wel aan meegewerkt om de verwarming van de ruimte onmogelijk te maken. In het algemeen is het een moeilijke vraag wat men moet laten prevaleren bij de restauratie inwendig: het practisch gebruik of de beste vormen, bouwhistorisch en esthetisch, of althans wat men daarvoor houdt.7) Brouwershaven. Nederlands Hervormde kerk noord - westzijde. De foto geeft een duidelijk beeld van de staat waarin natuur- en baksteen zich bevinden als gevolg van verwering en restauratie. Let op de ver schillen bij de baksteen en de natuurstenen boek blokken en -banden. fotoP. van den Heuvel) 29

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1989 | | pagina 31