Boerderijen en buitenplaatsen, molens Boerderijenvotmea een specifiek probleem omdat er naast een gebouw dat dient om te wonen, gebouwen ten dienste van de bedrijfsuitoefening zijn. De traditionele Zeeuwse boerderij bestond uit het boerenhuis en verdere opstallen zoals een aan het huis vastgebouwde schuur, een apart wagenhuis met lattendeur, een varkenskot van steen, stallingen voor paarden en koeien, een stookplaats voor het koken van de aardappelen voor de varkens, soms ook voor het gezin een apart zomerhuis. Aan een dergelijk compleet geheel van verschillende gebouwen bestaat nu bij de gebruikers geen behoefte meer. De moderne eisen van comfort hebben gevolgen gehad voor de inrichting en uitrusting van het boerenhuis. Drastischer zijn echter de veranderingen ten aanzien van de bedrijfsgebouwen geweest. Het wagenhuis en de werkplaats hebben in veel gevallen plaats moeten maken voor een moderne 'machinehal'. De boerderijen op Schouwen-Duiveland hebben in 1953 veelgeleden van het water. De daarop volgende operatie van herverkaveling en wederopbouw hebben het oude verband van landschap en opstallen verder aangetast. Het is dan ook geen wonder dat er maar weinig oude gebouwen in goede staat bewaard zijn gebleven. Van een oud type, de stolphoeve, verdwenen zelfs de laatste voorbeelden.8) Daarentegen levert het eiland een staalkaart op van nieuwe boerderijenbouw, soms aangepast, in traditionele vormen, soms radikaal modern. Enkele oude hoeven werden onttrokken aan de agrarische bestemming en werden huizen of buitenhuizen voor burgers. Dit ging uiteraard met de nodige aanpassingen gepaard, maar de hoofdvorm in het landschap bleef behouden als representant van een op het eiland inheems oud boerderijtype. Schouwen-Duiveland heeft ook in bescheiden mate in de achter ons liggende eeuwen voorbeelden gekend van buitenplaatsenvan rijke stedelingen, vooral in Schuddebeurs bij Zierikzee. Er is hier weinig bewaard van de huizen en de aanleg, maar het oorspronkelijke karakter van de buurtschap is toch nog niet geheel verloren gegaan. Er zijn op Schouwen Duiveland 11 molens van hetzelfde type. Molens vergen veel onderhoud en worden relatief vaak gerestaureerd. Hiervoor zijn aparte subsidies beschikbaar. Duivendijke, Stolp „De Kevie". (Joto: P. C. Pagé, Zierikzee, coll. Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland, Zierikzee 32

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1989 | | pagina 34