Het kasteel Moermond te Renesse Bij het kasteel Moermond gaat het zowel om de bescherming van een gebouw dat op de Monumentenlijst staat als om de conservering van een archeologisch monument. De vondst van een brok muurwerk in 1956 was aanleiding tot uitgebreide opgravingen en onderzoek van geschreven bronnen. Hieruit kon worden afgeleid dat er van 1229 tot 1297 een burcht heeft gestaan die omringd was door een veelhoekige muur. In de veertiende eeuw werd op het omgrachte grondstuk waarop het tegenwoordige kasteel staat een woontoren gebouwd. Van het daarbij behorende poortgebouw zijn eveneens restanten gevonden. Het kasteel kreeg min of meer zijn huidige vormgeving toen het in 1612 werd gekocht door Iman van Zuytland, die het gebruikte als buitenhuis.9) Het complex biedt een overzicht van verschillende bouwhistorische perioden. Bij de laatste restauratie van 1958 tot I960,10) zijn de koepeltjes aan de waterkant, die een belangrijke bijdrage leveren in de schilderachtige aanblik van het geheel, weer in oude vorm hersteld op basis van oude afbeeldingen. De sporen in het muurwerk van het gebouw zelf geven blijk van diverse verbouwingen. Verspreid om het kasteel liggen enkele kleine gebouwen zoals een oranjerie en een boerderij met stal. Opgegraven restanten van de vroegere, nu verloren gegane gebouwen worden getoond als onderdeel van de tuinarchitectuur. De bovengronds zichtbare overblijfselen van het oorspronkelijke muurwerk zijn niet opgeknapt maar in vervallen staat gehandhaafd. Wel zijn er middelen toegepast om te voorkomen dat de steen verder verweert. Het geheel wordt met veel zorg bewaard; de conservatie van het archeologische monument Moermond is een goed voorbeeld van de mogelijkheid van samenwerking van diverse instanties bij onderzoek, restauratie en instandhouding van een groot monument, zoals de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek, De Rijksdienst Monumenten zorg, Staatsbosbeheer en Rijkswaterstaat. Er is na de restauratie een goede bestemming gevonden. Hopelijk kan die worden gecontinueerd, ook al vindt wisseling plaats van huurder. X Renesse, kasteel Moermond Op de voorgrond het middeleeuwse muurwerk waarvan het beloop na de restauratie zichtbaar is gemaakt voor de bezoeker. (coll. StreekarchivariaatSchouwen-Duiveland en Sint Philips/and, Zierikzee) 33

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1989 | | pagina 35