Welstand Toetsing van verbouw- of bouwplannen als zorg voor de welstand is bedoeld als strijdmiddel van de overheid tegen beunhazerij bij de bouw in het algemeen. Als zodanig is zij een belangrijke aanvulling op de overheidszorg voor het monument. Het is er om begonnen evident gemis aan kwaliteit te voorkomen, puur bouwkundig- technisch en op het gebied van de vormgeving. Als het goed is vermijdt degene die toetst het zoveel mogelijk om op de stoel van de ontwerper te gaan zitten, en hoedt hij zich er voor, zich al te zeer te laten leiden door persoonlijke voorkeuren. Alleen al daarom is het goed dat er veelal getoetst wordt vanuit verschillende gezichtshoeken in commissieverband. Anderzijds mag dit niet tot gevolg hebben dat men, als de meningen uiteenlopen, streeft naar een kleurloos compromis, waarin het eigene en het individuele van het ontwerp niet meer te herkennen valt. 'Welstand' moet zich beperken tot het signaleren van evidente missers en tot het streven 'ongelukken' te voorkomen. Als het goed is zijn de resultaten alleen te traceren in de archieven van de commissies, als die tenminste bewaard worden. Welstands- en schoonheidscommissies plegen door de gemeenten en soms ook door de provincie in het leven te worden geroepen. In Zeeland heeft de Zeeuwse Archeologische Commissie bestaan, maar dat was in feite meer een adviescommissie op het gebied van de monumenten dan op dat van de welstand. Het bouw- en welstands toezicht voor Schouwen-Duiveland is - behalve voor de gemeente Westerschouwen die een eigen commissie heeft opgedragen aan de Welstandskommissie Vereniging Dorp, Stad en Land', gevestigd te Capelle aan de IJssel. Welstandskwesties betreffen soms alleen de kleur of de vraag: bepleisteren of niet. Soms gaat het om kleine voorzieningen bijvoorbeeld ten behoeve van uitbreiding van het woongenot in de dakzone door de toepassing van dakkapellen. Daarnaast beoordelen de welstandcommissies aanpassingen die ingrijpender zijn. Wat men wel, maar ook wat men niet kan bereiken, speciaal wanneer het gaat om een niet beschermd pand of milieu, blijkt bijvoorbeeld uit de kerkring van Haamstede die grotendeels uit winkels bestaat. De kasteel-kerk situatie hier verdiende eigenlijk een zorgvuldiger omgang met het bouwkundig erfgoed. Haamstede. Huizen aan de Kerkring waan tan het karakter is aangetast door de winkelbestemming. Hen moeilijke situatie voor de welstand. (foto: P. van den Heuvel 34

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1989 | | pagina 36