Beschermde stads- en dorpsgezichten kunnen worden aangetroffen in gedeelten van steden en dorpen, en soms kunnen zelfs hele kernen deze kwalificatie krijgen. Om voor bescherming in aanmerking te komen dient de situatie gekenmerkt te worden, behalve door een oude aanleg, door hoogwaardige bebouwing. Om het geheel te complementeren worden vaak ook qua bebouwing minderwaardevolle plekken, die duidelijk ook tot de structuur behoren, meegenomen. Zo zijn in Brouwershaven, ten behoeve van een afgerond gezicht, verschillende plaatsen meegenomen die anders niet daarvoor in aanmerking zouden zijn gekomen. Het plein en de haven vormen met de situatie rond de kerk de hoofdelementen van het te beschermen gebied waarvoor een bestemmingsplan gerealiseerd diende te worden, waarbij het historisch karakter van de kern gewaarborgd moest blijven. Achterstraten, die behoren tot cle structuur, zijn mede in de bescherming opgenomen. Hier, zoals elders in vergelijkbare situaties, blijkt het wel hoe moeilijk het is in onze tijd om het karakter van straten met hoogst eenvoudige bebouwing te bewaren. Tenslotte hebben we aan de rand van een stad of dorp soms te maken met silhouetbescherming en met het feit dat open plaatsen en overgangen van bebouwing naar niet-bebouwd land heel karakteristiek kunnen zijn. In Brouwershaven is in de bescherming ook het gezicht op het niet bebouwde land achter de kerk opgenomen. In Dreischor is aan de zuidzijde eveneens een deel in de bescherming opgenomen dat niet bebouwd is, maar waar de relatie van het oude dorp met het omringende land nog goed aanwezig is. Dreischor is het meest gaaf bewaarde voorbeeld van een kerkringdorp in Zeeland. Ook hier zijn gedeelten buiten de kern in de bescherming opgenomen waar het historische beeld van het oude Dreischor in de aard en cle situering van de bebouwing nog volop aanwezig is. Aan de ring zelf bevinden zich ook verschillende panden die niet als monument zouden worden gekwalificeerd indien zij niet in het te beschermen gebied zouden liggen en doet zich het punt voor hoe ver men gaat met het op de monumentenlijst plaatsen van individuele panden. Eveneens aan de ring ligt een oude smidse waarvan de in 1944 nieuw gebouwde travalje behouden bleef (stond aanvankelijk in de smidse) hoewel deze geen funktie meer heeft. Nieuwerkerk. Hoge Kerkstraat met uitzicht op de in de ring geplaatste kerk. (foto: P. van den Heuvel) 37

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1989 | | pagina 39