Gemiddelde bedrijfsgroot te in bet zuidwestelijk zeekleigebied in 1947 in bedrijnen met het hoofdberoep landbouwer in hectare. Hoekse Waard Noord-Rei eland West Zeeuwsch- Vlaanderen Schoi m 'et i -Di tii eland 27.76 19.69 16.20 15.85 Voome-Putten Zuid Beveland Tholen en St. Philipsland Goeree-Oi erflakkee 15.85 12.49 10.64 9.64 Ook in het produktieplan hebben zich verschuivingen voorgedaan, ten gunste van de grovere groenteteelt en de bloementeelt. De fruitteelt daarentegen nam af, met name door verdrogingsverschijnselen en de onvoldoende bodemkwaliteit. In het Streekplan Zeeland 1988) wordt ook voor Schouwen-Duiveland gewezen op het belang van de verbetering van de externe produktie-omstandigheden door de uitvoering van landin- richtingswerken en door een goede zoetwatervoorziening. In Schouwen-West wordt landinrichting aanbevolen in verband met de disharmonie tussen de kwaliteit van het landschap en de functies die het gebied vervult of moet vervullen. Gebieden met een hoofdfunctie voor agrarische doeleinden dienen zoveel mogelijk te worden behouden voor agrarische activiteiten. De visserij is voornamelijk geconcentreerd in Bruinisse en Zierikzee. Het gewestelijk arbeidsbureau meldt in 1950 128 personen die werkzaam zijn in de visserij in Bruinisse. Het gaat hierbij voornamelijk om de mosselteelt. De mosselvisserij is voornamelijk in Bruinisse geconcentreerd waarbij het grootste deel van de aanvoer na het optreden van de parasiet in de Oosterschelde in 1950 en het verloren gaan van de percelen in de Grevelingen en Krammer-Volkerak uit de Waddenzee afkomstig is. Het zaad en de halfwas mosselen worden in het getijgebied van de Oosterschelde uitgezet. Het Streekplan stelt dat er ruimte is voor meer mosselpercelen in deze zee-arm met inachtneming van de natuurlijke ontwikkelingen. In het brakwatergebied van de Grevelingen is de mossel aan een herdomesticering bezig. Mosselvloot Bruinisse in de nieuwe gemeente-haven (ca. 1959). Coll. Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland 47

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1989 | | pagina 49