van de Oosterscheldekering afnemende bonwni jverheidsektor - het aantal werknemers in de industrie weinig toe. Tengevolge van structurele wijzigingen nam de vlasnijver heid in Dreischor en Haamstede sterk in betekenis af, in Nieuwerkerk verdween de melkfabriek en ook de cichorei fabriek legde het loodje. In 1950 spreekt het verslag van het Gewestelijk Arbeidsbureau van een kwijnende tabaksindustrie. In I960 werd Zierikzee door het Ministerie van Economische Zaken aangewezen als ontwikkelings kern. Daarmee kon een premie worden verkregen op industrievestiging en konden infrastructuurwerken worden gefinancierd. Dit laatste gold in Zierikzee het industrieter rein en de verbetering van de kademuren. Wat de industrievestiging betreft was alleen de vestiging van Smit Bolnes, fabriek van scheepsmotoren in 1962 van belang. Dit bedrijf dat ooit een kleine honderd werknemers telde, liquideerde in 1975. Behalve het zeer stabiele bedrijf van de Koninklijke Zeelandia in Zierikzee (bakkerijgrondstoffen) met voortdurend ruim honderd arbeidskrachten is er op Schouwen Duiveland nog een tiental kleine stuwende industriële bedrijven aanwezig met een 500 a 600 werknemers. Het gaat om de bouw en reparatie van (plezier vaartuigen, voornamelijk in Bruinisse, en onder andere om bedrijven die luchttechnische apparaten, grijpers en kranen en statische omvormers produceren. Industrieterrein Zierikzee ca. 1965 (Coll. Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland en Sint Philips/and De vestigingsgemeenten zijn Zierikzee en Duiveland. Volgens gegevens van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland zijn de vestigingsplaat- 49

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1989 | | pagina 51