Woord vooraf In geen enkele periode van haar geschiedenis is Schouwen-Duiveland zo ingrijpend veranderd als in de afgelopen vijftig jaar. Dammen, een brug en de stormvloedkering zorgden ervoor dat Schouwen-Duiveland niet langer een eiland is. Op economisch terrein vonden grote verschuivingen plaats. Niet langer is de landbouw het belangrijkste middel van bestaan. Lang gold het eiland als een gebied waar de tijd had stilgestaan. De restanten van een rijk verleden waren er als tastbare herinneringen. Vooral de watersnoodramp van 1953 zorgde voor een keerpunt. Nieuwe ontwikkelingen en veranderingen kwamen in een snel tempo op het eiland af. De zorg voor de monumenten en het landschap waren zaken die gevaar liepen. Kort voor de oorlog, in 1939, werd de noodzaak onderkend van een vereniging, die zich zou inzetten voor het behoud van het stedelijk en landschappelijk schoon. De Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland mag dit jaar haar 50-jarig bestaan herdenken. Dit jubileum was voor de redactie aanleiding om een themanummer samen te stellen over Schouwen-Duiveland 1939-1989. Door middel van deze bijzondere Kroniek van het Land van de Zeemeermin wordt een beeld gegeven van veranderingen waarvan het einde nog niet in zicht is. In zoverre is het ook een momentopname, die aanleiding geeft tot een bezinning over de toekomst. Onze dank gaat uit naar de auteurs, die zich spontaan bereid hebben verklaard toen wij hen om medewerking vroegen. (Een toegezegd artikel over de ontwikkeling van de recreatie in de laatste vijftig jaar kon door bijzondere omstandigheden niet geschreven worden.) Wij - en we voelen ons daarin de tolk van zeer velen - zijn hen daarvoor veel dank verschuldigd. Tenslotte bedanken wij De Vries Drukwerk voor het aanbieden van de stofomslag in kleurendruk. Zierikzee, 24 november 1989. Redactiecommissie Jaarboek Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland. W. P. de Vrieze voorzitter F. Beekman eindredacteur Drs. J. A. Brandenbarg vice-voorzitter J. van Loo lid A. L. Patmos penningmeester H. Uil secretaris 4

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1989 | | pagina 6