Van „drie schoven" naar „werken om klaar te wezen" Vijftig jaar landbouw op Schouwen-Duiveiand door ir. c. m. Volker en Jozina Boogert Opzet van dit artikel De werkelijkheid, zo schreef de beroemde historicus en socioloog Max Weber, is een oneindige, veelvormige reeks van naast en door elkaar lopende, verdwijnende en opkomende gebeurtenissen. De auteurs die het verzoek krijgen een beeld te schetsen van ontwikkelingen in de landbouw, staan dan ook voor het probleem hoe zij samenhang kunnen brengen in vijftig jaar geschiedenis van de landbouw op Schouwen- Duiveiand. Men kan kiezen voor een theoretische benadering: door een bepaalde 'theorie1 als vertrekpunt te nemen kan men de benodigde feiten verzamelen, ordenen en analyseren. Dat is in de praktijk niet gemakkelijk. Er moet namelijk wel een geschikt theoretisch kader beschikbaar zijn en bovendien bestaan er in de wetenschap vrijwel altijd meerdere gezichtspunten die met elkaar concurreren om de 'waarheid'. Het is heel goed mogelijk dat de bestudering van een bepaald onderwerp leidt tot uiteenlopende inteipretaties, tot zeer verschillende beelden van de historische werkelijkheid.1) Men kan ook een meer praktische invalshoek kiezen. Als het om een breed onderwerp als de landbouw gaat, kan men bijvoorbeeld een bepaald proces daarin centraal stellen en vervolgens zo systematisch mogelijk de vele aspecten daarvan beschrijven. Zo'n „thematische" benadering van de landbouw op Schouwen-Duiveiand leidt echter niet tot bevredigende resultaten. Bij nadere beschouwing is de geschiedenis van vijftig jaar landbouw op het eiland niet in één thema te vangen. Er is erg veel gebeurd, waarin de agrarische reconstructie van het eiland (de herverkaveling) na de februariramp in 1953 ongetwijfeld een hoogtepunt is geweest. De weg werd toen vrijgemaakt voor een landbouw die ook op langere termijn uitzicht bood op een redelijk bestaan. Maar deze gebeurtenis doet geen recht aan de veelzijdigheid van veranderingen en de dynamiek die de landbouw heeft gekenmerkt over zo'n lange periode. We geven er de voorkeur aan een andere weg te bewandelen. Deze begint met een definitie van de landbouw. Landbouw is een maatschappelijk verschijnsel. Het omvat niet alleen agrarische produktie en het gebruik van de ruimte dat er aan verbonden is. Landbouw is ook een verantwoord beheer en een doelmatige inrichting van de agrarische ruimte om die produktie mogelijk te maken, bijvoorbeeld een goede waterhuishouding, gewasbehan deling en verkaveling. En tenslotte is landbouw ook de maatschappelijke organisatie die agrarische produktie mogelijk maakt. In de eerste plaats moet men dan denken aan de agrariërs die op hun bedrijf zorgen voor die agrarische produktie. Maar ook aan de vele organisaties en groepen die de agrariërs in hun bedrijfsvoering terzijde staan. Dit hele complex van verschijnselen kan niet uitputtend beschreven worden. Er is gezocht naar een overzichtelijke presentatie van beschikbare informatie naast nieuwe informatie die speciaal voor dit artikel werd verzameld. Eerst wordt een globale historische schets gegeven van Schouwen-Duiveiand als landbouwgebied. Daarna wordt de landbouw zelf beschreven door enkele belangrijke trends vast te leggen en te beschrijven. Tenslotte komen in een aparte paragraaf ervaringen uit de beroepspraktijk van agrariërs aan de orde, om te benadrukken dat de landbouw steeds een menselijk 73

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1989 | | pagina 75