Vijftig jaar natuur en landschap op Schouwen-Duiveland door Ad Beenhakker ,Ja, Schouwen is anders dan alle andere Zeeuwse eilanden. Het is ruiger. Wie aan Schouwen terugdenkt, hij denkt aan meeu- wenvlucht en windgerucht. Het is het meest bewogene en meest bevlogene van de Zeeuwse landen. P. H. Ritter jr. De Hoorn der Schelde Inleiding Vijftig jaar is niet veel in de geschiedenis van de natuur, en zelfs niet in de geschiedenis van een landschap. De evolutie van de soorten gaat langzaamonze voorouders hadden grotendeels dezelfde planten en diersoorten om zich heen als wij. Alleen door import van uitheemse soorten en door het kweken van nieuwe variëteiten komt er wat bij, en door het verdwijnen en uitsterven van soorten gaat er wat af. Maar de soorten blijven - in de tijd die wij kunnen overzien - dezelfde. Een enkele keer maken wij het mee, dat in onze eigen tijd een nieuwe soon ontstaat, zoals het ons welbekende Engels slijkgras, dat pas in deze eeuw door een geslaagde bastaardering van twee andere slijkgrassoorten een eigen leven is gaan leiden. Maar om de balans op te maken van 50 jaar natuurontwikkeling op Schouwen-Duiveland, is het vooral van belang om te zien welke soorten en levensgemeenschappen in die periode zijn verdwenen en verschenen, welke bloeien en welke bedreigd worden in hun bestaan. Die vragen zijn veelal niet eens duidelijk te beantwoorden. Onze kennis van de natuur van 50 jaar geleden is maar heel onvolledig, zodat vergelijkingen moeilijk te trekken zijn, en zelfs nu weten we nog lang niet alles. Ook voor een landschap is 50 jaar niet veel. De hoofdlijnen van de meeste Europese landschappen veranderen nauwelijks in duizenden jaren. In Nederland zijn we dat anders gewend; in ons dynamische gebied op de grens van land en zee vinden wel geregeld snelle veranderingen in de landschapsstructuur plaats. Maar de elementen die het landschap bevat, blijven ook dezelfde: wateren, platen, slikken, schorren, duinen, polders en de kaart van Schouwen-Duiveland is tussen 1650 en 1950 niet eens veel veranderd. Wat valt er dan over de laatste 50 jaar op Schouwen-Duiveland te vertellen? Veel meer danwezouden verwachten als we de lijnen van de laatste eeuwen zonder meer zouden doortrekken, want in deze halve eeuw is Schouwen-Duiveland het ergste overkomen wat een eiland gebeuren kan: het is geen eiland meer. Het is een voorrecht om een eiland te zijn. In de geografie van de landschappen en in de beschrijving van de verspreiding van soorten nemen eilanden over de hele wereld een bijzondere plaats in. Zij hebben die bijzondere positie te danken aan één eigenschap: het isolement. Een eiland is een plaats waar niet zomaar alles en iedereen kan komen en dat betekent, dat de kans op bedreiging en verstoring van de natuurlijke omstandighe den daar veel kleiner is dan op het vasteland. Het leven geniet er een speciale bescherming en daarvan kunnen niet alleen allerlei soorten planten en dieren 93

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1989 | | pagina 95