De belangstelling voor poolgebieden en voor de mensen en dieren die er leven is in Nederland altijd groot geweest. In de vorige eeuw uitte zich dat in wetenschap pelijke expedities naar het noorden gesteund door het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap, in onze tijd door de grote weerklank die de acties van Greenpeace in Nederland hebben. Wel is die belangstelling nogal romantisch en wordt verondersteld dat de mens daar nog in volmaakt evenwicht met de natuur leeft. De Eskimo's van Groenland waren jagers op zeehonden en walvissen en verza melaars van eieren en bessen, die 's winters in sneeuwhuizen (iglo's) woonden en 's zomers in huidententen aan de fjordenkust van een koude zee. (In dit artikel wordt cle naam Eskimo nog gebruikt, een betere aanduiding is Inuuk, meervoud Inuit. Eskimo was een scheldwoord van de Indianen en betekende „rauw vlees eter"). Vooral na 1950 verwesterde hun samenleving sterk en de traditionele bestaanswijze bestaat er bijna niet meer.2) De kajak mei Eskimo-pop op zolder van bet Stadhuismuseum. Foto: G. Nooter, 1964. De kajak met toebehoren Elet meest in het oog springend is de lange smalle kajak. Kajak is een Eskimo woord en betekent mansboot; het staat tegenover umiak dat vrouwenboot aan duidt. In de Zierikzeese kajak zit een pop met Eskimo-kleding (anorak). Erbij horen nog peddels, een harpoen en werphouten. We beschrijven eerst de kajak, het op Groenland belangrijkste jachtwerktuig. De kajak is 6,35 m. lang, de grootste breedte is 43 cm en hij is 19 cm diep. Het is een zeer rank vaartuigje. De kajak is gemaakt van een houten geraamte bespan nen met zeehondenhuid. De verbindingen in het houtskelet zijn van walvisbalein en repen robbevel. De kajak kan met cle onderarm in de kuip gemakkelijk gedra gen worden! 104

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1990 | | pagina 106