Aan de bovenkant lopen voor en achter het mangat een paar riemen (deklijnen) om voorwerpen als wapens e.d. vast te leggen. Het mangat is licht ovaal 37,8 cm in de lengte bij 39,4 cm in cle breedte. De huid bij het mangat is aan de binnenzij de van de houten rand vastgemaakt met 28 benen pennetjes. Aan de achterkant is de huid van de kajak over de rand heengetrokken en vastgemaakt onder twee benen strips van ruim 20 cm en 10 cm lengte die ook vastzitten met benen pen netjes. De kajak heeft een gelige kleur lijkend op de perkamenten band van een boek. De anorak van cle Eskimo-jager van glad zeehondenleer sluit aan op dit mangat en kon met een riem vast worden aangetrokken. Ook om de polsen en het gezicht werd de anorak strak aangetrokken. Anorak is een Eskimo-woord van Groenland dat in onze taal binnendrong. Opvallend zijn de verstelbare benen gespjes aan een leren koord achterop de capuchon, die zorgen voor een strakke vorm. Wie met een open capuchon op de fiets zit, weet hoe lastig het omkijken dan is. De Eskimo's hadden voor dat probleem dus een prima oplossing! De capuchon van de anorak. Foto G. Nooter, 1964. De pop (met merkwaardigerwijs een negergezicht, Eskimo's behoren tot het Mongolide hoofdras) houdt de rechterhand omhoog. Dat is niet als groet bedoeld, maar geeft aan hoe cle peddel wordt vastgehouden. Het is ook mogelijk dat cle rechterhand cle harpoen vasthield, terwijl in cle linkerhand de peddel rustte. Het hoofd is van hout. Het heeft ook wormgaatjes, zelfs door het leer heen. De han den zijn van gips. Op alle oude afbeeldingen van cle Zierikzeese kajak ziet men twee stukken hout die cle Eskimo als roeispanen lijkt te gebruiken. Bij nadere bestudering blijkt dat deze twee stukken middels houten pennen aan elkaar vastgemaakt kunnen wor den. Een kajak wordt niet geroeid, maar net als een kano voortbewogen met één lange peddel. Aan de uiteinden is de peddel verstevigd met benen strips aan de 105

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1990 | | pagina 107