De anorak van de Eskimo-pop is uit de streek rond Godthab (nu Nuuk) dat ca. 200 km zuidelijk van Sukkertoppen (nu Maniitsoq) ligt. Op deze dus eigenlijk foute combinatie van kajak en anorak komen we nog terug. Het is opvallend dat de jachtwerktuigen en kledingstukken tussen toen en nu vrijwel niet gewijzigd zijn. Het herkomstgebied West-Groenland, gelegen aan Straat Davis, brengt ons vanzelf op de relaties die Nederland met dat gebied had. Ruilhandel op Groenland De zee ten westen van Groenland, gevaarlijk omdat in een groot deel van het jaar ijsbergen de scheepvaart onmogelijk maken, is voor het eerst bevaren door de Engelsman John Davis in 1585. Op de derde reis van Davis in 1587 werd ruilhan del gedreven met de Eskimo's op het eiland Disko. Aan de Canadese kant van Straat Davis was dat iets eerder in 1576 ook al gedaan door Martin Frobisher.3) In de koude eenzaamheid waren de contacten van Europeanen en Groenlanders verschillend van aard. Barry Lopez vatte het onlangs nog op de volgende manier samen: ,,De Europeanen, die voornamelijk hun eigenbelang behartigden, genoten van de primitieve en exotische aspecten van deze ontmoetingen. Ze waren tuk op souvenirs en sexueel contact met de vrouwen en hoopten op winstgevende handel".'1) Wat betreft de contacten met Eskimo-vrouwen wees Nooter op namen als Vrouweneilanden en Liefdebaai in de omgeving van de Diskobaai. Ook nu nog zijn er vele blonde Groenlandse vrouwen, waarvan gezegd wordt dat ze „Dutch" zijn: afstammelingen van de Hollandse walvisvaarders.3) Incidenteel deden ook Walvisvaarder uit de 18e eeuw met vangsloepen langszij. Afbeelding op een oude puntzak van een tabakswinkel in Harlingen 109

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1990 | | pagina 111