Nederland werden gebracht door walvisvaarders en handelsschepen tussen 1600 en 1800. Voor onze Zierikzeese kajak is 1656, toen Tunes in Vlissingen zijn han delswaar aan land bracht, een goede mogelijkheid. Na ca. 1680 was er meer dan vijftig jaar vrije handel tussen Nederlandse walvisvaarders en de Eskimo's op Groenland. Samenvattend zou de Zierikzeese kajak afkomstig kunnen zijn uit de periode tus sen 1650 en 1750. Hij zou geschonken kunnen zijn door thuisvarende walvis vaarders. Andere berinneringen aan de walvisvaart op Schouwen-Duiveland In de archieven komt men zeer weinig tegen over de Zierikzeese walvisvaart. Bij de geslaagde overwintering in 1633/34 op Spitsbergen onder leiding van Jacob Segersz. van de Brugge was onder de zes scheepsgasten ook ene Jan Hendriksz. Kunst uit Zierikzee, kuiper van beroep.10) Thuisvarend werden vaak de kaken van walvissen aan de mast gebonden meege nomen. Uit het beenweefsel droop de waardevolle knekel- of kneukolie, die als fijne smeerolie benut werd. De kaken werden daarna gebruikt als hekpaal of schuurpaal voor het vee. Aan deze walviskaken herinnert de veldnaam Kakebeen (niet nader gelocaliseerd op Schouwen). In het begin van de jaren '30 werd een paar meter lange walvis kaak „van Schouwen" opgenomen in de verzameling van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen te Middelburg. In 1963 werd nog een stuk kaak van een Groenlandse walvis gevonden aan de Verseputseweg in Kerkwerve.11) Tenslotte is er nog de vermelding uit 1706 waarin bij geleverde stenen voor de dijkversterking vermeld staat „Groenlandsche ballast": kennelijk stenen meegeno men van Groenland.12) (Overigens werd ook Spitsbergen wel als Groenland aan geduid). In het algemeen was het Zeeuwse aandeel in de walvisvaart klein en zijn er veel minder herinneringen aan overgebleven dan in Noord-Holland, Friesland en op de Waddeneilanden.13) In de walvisvaart van de eerste helft van de 17e eeuw waren het Vlissingen, Middelburg en Veere die een kamer in de Noordse Compagnie hadden. Victor Hugo in Zierikzee (1867) De tot nu toe oudste vermelding en tevens de oudste afbeelding van de Zierikzeese kajak is van de hand van de Franse dichter en prozaschrijver Victor Hugo (1802-1885), die op 21 en 22 augustus 1867 in Zierikzee verbleef. Dit twee daags bezoek kan nauwkeurig gereconstrueerd worden dankzij een aantal bron nen, waarbij het dagboek van Hugo en een verslag van de reis door zijn oudste zoon de belangrijkste zijn. Op woensdag 21 augustus 1867 arriveren per boot uit Walcheren Victor Hugo met zijn zonen Charles-Victor en Frangois-Victor. Men is enthousiast, in de woorden van Charles: "Zierikzee is een stadje zoals men ze weinig of niet meer aantreft. Z'n afgelegen ligging is een weldaad geweest. Het stedeke uit de zestiende en de zeventiende eeuw, onbekend en onbemind, is zacht en stil bewaard gebleven in zijn door de Hollandse nevels omhulde schrijn en wij zijn misschien wel de eerste nieuwsgie rigen die er tot doordrongen".1') Naast de oude gebouwen van geschiedenis en 114

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1990 | | pagina 116