y Kajak getekend door Victor Hugo (1867). Bibliothècjue Nationale, Parijs. Het origineel is 16x 9 cm. In zijn aantekenboekje beschrijft Victor Hugo de situatie, waarbij vermeld staat: "L'esquimau trouvé noyé dans sa pirogue dessiné de mémoire''.**)16) Opvallend op de tekening is, dat de kajak niet hing, maar aan de ene kant in een planken wand bevestigd was en aan de andere kant op een statief rustte. De ped del was ook toen al in twee stukken. Victor Hugo werd goed geïnformeerd over de anorak van robbevel, niet over de kajak die van boomschors zou zijn (in de tekst van zijn zoon zelfs uit een uitgeholde boomstam!). Kano's van berkebast komen wel bij de Noordamerikaanse Indianen voor. Hij van Maenen) toont ons in de verte bet duin, waar men honderd jaar geleden een verdronken Eskimo in zijn vaartuigje beeft gevonden. Gisteren hebben we dat bootje in een afdeling van bet stadhuis gezien, opgehangen bij het plafond. Hij is van bast en lijkt op een langwerpige vis. In het midden ervan stelt een pop de verdronken Eskimo voor. De pop draagt van robbevel gemaakte doods- kleren en houdt met beide handen de twee roeiriemen vast. Hij zit in het vaartuigje dat zich om zijn middel sluit. Die man was zo vanaf de pool door de oceaan hier gebracht. De Eskimo verdronken gevonden in zijn vaartuigje, vanuit de herinnering getekend. Het bezoek aan Brouwershaven was gemaakt in het rijtuig van Van der Vliet, koopman in meekrap, die vijf jaar eerder de Koning vervoerd had. De burge meester van Brouwershaven liet het stadhuis zien, toonde er de zgn. Stenen der r <*-» Ai A 116

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1990 | | pagina 118