Zierik. Houtsnede, Johan Melse, ca. 1930 In 1967 wordt er zelfs aan toegevoegd (zo gaat dat met legendes) „Als ooit deze man met zijn kajak uit het stadhuis zou verdwijnen, dan zal er, zo zegt men, revo lutie in Zierikzee komen"!29) Twee (volks)verhalen zijn hier gecombineerd: de legendarische stichter van de stad, Zierik genaamd èn de herkomst van een kajak met Eskimo-pop erin. Pas in deze eeuw in de jaren dertig heeft men deze verhalen gecombineerd. Het is niet meer na te gaan of er in Zierikzee al eerder deze combinatie gemaakt is en wie daarvan de promotor geweest is. Samenvatting De kajak van Zierikzee met de daarbij behorende voorwerpen kan in verband worden gebracht met de walvisvaart op Groenland. Aanvankelijk werd vanuit de Republiek in de eerste helft van de 17e eeuw op walvissen gejaagd in de wateren rond Spitsbergen en Jan Mayen, daarna richtte zich meer dan 100 jaar de interesse op Groenland, in het bijzonder op Straat Davis. Hier in West-Groenland hadden de Nederlanders naast de produkten van de wal vis- en zeehondenvangst belangstelling in voorwerpen van de Eskimo's die ze in het vaderland goed konden verkopen. Een kajak van ruim 6 meter kan niet zomaar in een burgeiwoning bewaard wor den en een schenking aan de gemeentelijke overheid ligt dan voor de hand. De Zierikzeese collectie van Eskimo-voorwerpen is goed bewaard gebleven en dateert van 1650 tot 1750. De oudste beschrijving met tekening van de kajak is van de hand van de Franse dichter en prozaschrijver Victor Hugo uit 1867. Toen in cle jaren '20 en '30 van onze eeuw het toerisme opkwam op Schouwen- Duiveland is in geschriften van bezoekende „vreemdelingen" de relatie gelegd tussen de Eskimo in zijn kajak en Zierik, de legendarische stichter van Zierikzee. De etnografische voorwerpen zijn thans opgenomen in de collectie van het Maritiem Museum in Zierikzee, dat jaarlijks door 20.000 mensen bezocht wordt. 119

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1990 | | pagina 121