Afb. 5. Zierikzee-Pieterseliestraat. Imporiaardewerk. Schaal 1:4. Tekening R.M. van Heeringen/R.L. Mönchgesang. Datering Zonder al te diep in te gaan op de dateringsproblematiek leiden de volgende overwegingen tot een datering omstreeks 1300. De meest gemakkelijk te dateren ceramiekgroepen zijn die welke zijn geïmporteerd. Het gaat hier om het hoogver- sierde aardewerk, het steengoed en het Andenne-aardewerk. Het hoogversierde aardewerk werd als luxe drinkgerei aangevoerd vanuit Vlaanderen. Het kan wor den gedateerd tussen 1250 en 1350.3) Onder de tweede groep, steengoed geïm porteerd uit het Rijnland, treffen we nog niet uitsluitend het blanke geheel gesin terde Siegburg-steengoed aan, maar vooral het zgn. proto-steengoed. Dit wijst op een datering vóór het eerste kwart van de '14e eeuw.4) De laatste categorie die al nauwelijks meer voorkomt in onze mestkuil, is het Andenne-aardewerk. Dit aar dewerk verdwijnt nagenoeg in onze contereien in de tweede helft van de 13e eeuw. Ook de vormen van het blauwgrijze, lokaal' vervaardigde aardewerk wijst in de richting van een datering omstreeks 1300. Gewezen kan worden op parallellen voor de manchetranden van de kookpotjes van type 1/2, de gape van type 3 (met dikke ribbel op de schouder) in vondsten in het Maasmonclgebied en verder in noordelijke richting, zoals o.a. Leiden en Haarlem. Naar het zuiden toe zijn ze in Kust-Vlaanderen niet goed gekend, wel zijn nog vergelijkingsstukken aan te wij zen in bijvoorbeeld het Antwerpse.3) Hoewel in blauwgrijs uitgevoerd, lijkt de grote teil met opgelegde kleibanden met vingerindrukken, te wijzen op een voort zetting van een uit het zuiden afkomstige traditie/) Hetzelfde kan gesteld worden voor het kannetje type 5. Buiten Zeeland en het Maasmondgebied zijn in Nederland nauwelijks vergelijkingstukken bekend. In 's-LIertogenbosch komt het type bijvoorbeeld niet voor. Ook in Kust-Vlaanderen is het type onbekend. We treffen ze wel weer aan in Mechelen.7) 11

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1990 | | pagina 13