wijst erop dat verstening nog niet had plaatsgevonden. Op grond hiervan kunnen we denken aan een stadswoning die nog veel weg heeft van een boerderij, niet lemen vlechtwerkwanden en een gat in het dak als rookkanaal. Een op het stad huis van Zierikzee aanwezig 16de eeuwse schilderij toont ons dergelijke huizen.1" Met een beetje fantasie zien we ook de open mestkuilen liggen (Afb. 7). Het wetenschappelijk resultaat van het onderzoek is duidelijk gelegen in de omvangrijke gesloten ceramiekgroep. Het aardewerk vult het 'gat' in onze kennis omtrent de vormontwikkeling van het aardewerk in deze periode in het gebied van de Zeeuwse eilanden gelegen tussen Vlaanderen en het Maasmondgebied. Ajb. 7. Zierikzee. Huizen buiten de stadsmuur, naar een 16de eeuw schilderij aanwezig op bet stad huis. Noten 1. De gemeente Zierikzee in de persoon van direkteur gemeentewerken D. D. J. v.d. Poel droeg zorg voor de aanwezigheid van een graafmachine. 2. Kuipers 'Zierikzee op terpen'. 3. Verhaeghe 'Hoogversierd'. 4. De datering van de eerste importen vanuit het Rijnland in het West-Nedelandse kustgebied blij ken van een vroegere datum te zijn dan tot voor kort algemeen werd verondersteld. Zie Janssen 'Dating and Typology' en Alders 'Nieuwe dateringen'. 5. Resp. b.v. uit de gracht van een woontoren te Nieuwenhoorn (vóór 1305) (Van Trierum e.a. 'Archeologische kroniek', 87-88); tussen pottenbakkersafval te Leiden (Land 'Pottenbakkersafval') en Haarlem (Numan 'Pottenbakkersafval'). Zie voor een algemeen overzicht Janssen. 'Pottery Production'. Voor Antwerpen zie Oost Van nederzetting tot metropool'. 6. Ook het hoge percentage aangeknepen voetjes wijst hierop. Oudere exemplaren met lijsten, vergl. Borremans e.a. 'La ceramique' Fig. 23-24. Ongeveer een eeuw jongere (met een meer gesloten profiel en verder ontwikkelde rand): Mechelen (Vandenberghe 'Middeleeuwse waterput ten', 213, Fig. 3) en Antwerpen (Oost 'Van nederzetting tot metropool', 99). 14

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1990 | | pagina 16