door twee auteurs geschreven is. De eerste schreef dan tot circa 1205. de tweede tot het einde van de oorspronkelijke versie. Die tweede kan dan Melis Stoke geweest zijn. De auteurskwestie daarmee nog niet opgelost. En zolang dat niet het geval is, ga ik uit van Melis Stoke als auteur. Ik hoop hier aan het eind van dit artikel een extra argument voor te kunnen geven. De politieke omstandigheden In de tijd van de Rijmkroniek was Schouwen nog van Duiveland gescheiden door het brede vaarwater de Gouwe. De Schelde (nu Oosterschelde) was tot ongeveer 1500 één van de belangrijkste scheepvaartroutes voor de handel tussen Elolland, Brabant, Vlaanderen en Engeland. De Schelde sneed Zeeland in tweeën: 1. Zeeland be-oosten Schelde 2. Zeeland be-westen Schelde. In de vroege Middeleeuwen lag de geografische kaart een kwartslag gedraaid: wat voor ons het noorden is, was voor de Middeleeuwer het oosten". Zeeland be-oosten Schelde liep van Schelde tot Bornisse (bij de huidige Nieuwe Maas en Heenvliet). Dit gebied was in het bezit van de graaf van Holland. Zeeland be-westen Schelde liep van Schelde tot Hedensee (nu het Zwin) in het zuiden. Al voor 1167 kreeg de Hollandse graaf dit gebied in leen van de Vlaamse graaf. In het verdrag van Brussel werd ondermeer bepaald dat in Zeeland be-wes ten Schelde geen versterkingen aangebracht mochten worden. De vele bestaande geschillen over het gebied werden door dit verdrag niet opgelost. Uiteindelijk leidde deze kwestie zelfs tot de inname van Zeeland door de Vlamingen. Het beleg van Zierikzee moet dan ook gezien worden in het licht van de aanspraken die zowel de Vlaamse als de Hollandse graven maakten op Zeeland. Zeeland onder Floris V In 1256 sneuvelde graaf Willem II. Zijn zoontje Floris was nog te jong om te kun nen regeren en daarom nam Floris de Voogd deze taak op zich. Hij sloot een Hel deltagebied rond 1300. 19

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1990 | | pagina 21