vrede met Vlaanderen, waarbij Zeeland be-westen Schelde aan Vlaanderen bleef. Bovendien werd bepaald dat dit gebied óf in Hollandse óf in Vlaamse handen moest blijven. Daarom zou Floris de Voogd trouwen met de Vlaamse Beatrix, de oudste dochter van Gwijde van Dampierre. De Avesnes, een familie waarmee de Dampierres al een jarenlange vete hadden, waren zo van erfopvolging in Holland en Zeeland uitgesloten. Veroorzaakster van die ruzie, die om zou slaan in een niet te stuiten drang naar macht, was Margaretha van Constantinopel. Zij was twee keer getrouwd. Uit beide huwelijken had zij kinderen: de Avesnes en de Dampierres. Toen haar erfenis gesplitst werd, kreeg Willem van Dampierre het rijke Vlaanderen, terwijl de Avesnes genoegen moesten nemen met het economisch minderwaardige Henegouwen. Dat de Dampierres geen Avesnes in het noorden wilden valt dus goed te begrij pen. Immers, met hen in Henegouwen én in Holland en Zeeland zouden de Dampierres ingesloten raken door hun erfvijanden. De mooie plannen voor een huwelijk leidden tot niets. In 1258 al stierf Floris de Voogd. De kleine Floris groeide verder op onder het regentschap van tante Aleid van Holland, weduwe van.....Jan van Avesnes! Kleine Floris trouwde na een aantal jaren, nu als Floris V, met Beatrix. Zijn expan siedrift was groter dan die van zijn vroegere voogd: hij liet zich ontslaan van de overeenkomst met schoonvader Gwijde van Dampierre. In 1296 verwijderde Floris V zich nog verder van Vlaanderen door een bondgenootschap aan te gaan met de Franse koning Filips de Schone. Koning Eduard van Engeland, verbolgen door zo veel brutaliteit, verbood hierop zijn onderdanen de handel op Holland en zocht kontakt met ontevreden edelen in Zeeland, waaronder Jan van Renesse. Uiteindelijk leidden deze stappen tot de samenzwering tegen en de moord op Floris V in datzelfde jaar 1296. Dan komen we bij het zoontje van Floris V, Jan. Hij groeide, na zijn vaders dood, op onder het toeziend oog van, alweer, de Avesnes. Diverse groepen streden na de moord om de macht; Jan van Avesnes nam het Hollandse graafschap tenslotte van Floris V over. Zeeland tussen Avesnes en Dampierres Alzo gebeurde het dat Vlaanderen toch door de vijandiggezinde Avesnes werd ingesloten. Toen in 1301 Guy van Avesnes, broer van Jan, de bisschopszetel in Utrecht verwierf, was de overwinning voor deze familie in het noorden kompleet. De Vlaamse rechten op Zeeland waren ondertussen overgegaan van Gwijde van Dampierre naar diens stiefzoon Gwijde van Namen. Voor hem werd de zaak steeds ingewikkelder. In 1300 werd Vlaanderen namelijk volledig door Frankrijk ingelijfd. Gelukkig voor Gwijde kwam in 1302 het volk van Brugge in opstand. In de beroemde Guldensporenslag versloeg het volk het Franse leger. Gwijde meen de zijn kans te moeten grijpen. Nü kon hij zijn erfgenamen, de Avesnes, wellicht in Zeeland be-westen Schelde uitschakelen. Om een aanval van de Avesnes is het zuiden onmogelijk te maken vernietigde Gwijde eerst een operatiebasis in Lessen, Henegouwen. Hierna had hij zijn han den vrij voor de herovering van zijn stukje Zeeland. Willem van Avesnes ofwel Willem III, zoon van Jan, riep hierop Zeeuwse strijd krachten bijeen om een vloot te vormen in de haven van Arnemuiden. Gesteund door de Zeeuwse adel versloeg Gwijde Willems leger bij Veere. Willem zocht een 20

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1990 | | pagina 22