ter a veilig heenkomen in Middelburg. Na negen dagen van beleg kon hij echter niets anders doen dan zich overgeven en kreeg hij toestemming om naar Zierikzee te gaan. r v verdwenen beeld pierre (tekening naar een op het stadhuis van Brugge). De rechten leken hersteld: Willem bezat Zeeland be-oosten Schelde, Gwijde Zeeland be-westen Schelde. Maar als het zo simpel was, was er geen geschiedenis geschreven. Een mens wil meer, ook Gwijde. Hij wilde de Avesnes geheel en voor altijd uitschakelen en dus sloeg hij het beleg op voor Zierikzee. De Zierikzeeënaren dachten er echter niet aan zich over te geven. In juli 1303 werd er dan maar een wapenstilstand gesloten, met als voorwaarden: - dat Zeeland tot aan de Maas aan Gwijde werd afgestaan. Alleen Zierikzee bleef in bezit van de Avesnes, Zierikzee mocht geen nieuwe versterkingen aanbren- - dat het vrije handelsverkeer tussen Holland en Zeeland werd gewaarborgd. - dat wanneer één van beide partijen het bestand wenste op te heffen, zij ver plicht was dit de andere partij vier maanden vantevoren te laten weten. Het tweede en derde beleg van Zierikzee Begin maart 1304 liep het bestand af en begon de oorlog opnieuw. Bisschop Guy kwam zijn neef Willem met een vloot te hulp. Half maart kwam deze de Gouwe afzakken en ontmoette daar de Vlaamse vloot. Men wilde de Vlamingen op het water verslaan, maar een paar Hollandse soldaten gingen bij Duiveland toch van boord om de daar gelegen vijandige Zeeuwen te verslaan. De hele bemanning ging mee in deze spontane aanval die uitliep op een verpletterende nederlaag voor Willem. Oom Guy werd zelfs gevangen genomen en Willem wist zich ter gen. 21

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1990 | | pagina 23